Sigmův filozofickoliterární blok

O plochosti černobílých postav

10. července 2016 v 19:31 | Xerodoth Sigmius
I když je podobných článků jak máku, stejně přispěju se svou trochou do mlýna. Nějakou dobou už s lidma debatuju o tom, jak strašně mi špatně vyložený pojem dobra a zla v literatuře. U začínajících autorů fantasy je to leckdy krásně vidět. Hlavní zápletkou je, že se v [doplňte název světa] objeví záporácký badass, který začne terorizovat poklidné obyvatele. A proti němu se postaví hrdina/skupina, jejichž osobní potřeby jsou převýšeny morálními hodnotami. Prostě takovej Dušín hadr ohánějící se verdy o spravedlnosti a přirozeném řádu věcí. Fuj.

"Je to klasika, takže to musí bejt dobrý"

18. června 2016 v 17:29 | Xerodoth Sigmius
Za tohle mě asi nebude mít moc lidí rádo. Chystám se pohanit kult a klasiku. A za všechno může Lovecraft. Welp, hlavně, že to mám na koho shodit. Článek bude pravděpodobně obsahovat spoustu anglaismů, prasení češtiny a věci, za které skončím v literárním Pekle.

Lehká várka cokdybysmu

23. března 2016 v 18:19 | Xerodoth Sigmius
Jelikož jsem tvor s nekonečnou spoustou idejí (brzdi, Sigmo, brzdi, tohle ti nikdo neuvěří), které musím neustále někde sdílet. Prý to hodně říká o mé osobě a pravděpodobně i víc, než bych sám chtěl. Ale! Jednoho dne, když jsem cvičil svůj pracovní multitasking - vykonávání mechanické práce a přemýšlením nad absolutními nepodstatnostmi - vynořila se mi idea, která by ve své podstatě nemusela být příjemná. Co kdyby se vaší myšlenkou někdo inspiroval způsobem, který by vás rozhodně nepotěšil?

O Autorovi Vševědoucím

6. března 2016 v 19:35 | Xerodoth Sigmius
Nedávno jsme vedli s přítelkou literární debatu. Teda spíš já. Mám tu tendenci vztekat se nad některými názory většinového čtenářstva. Začalo to tím, když mi řekla, proč se jí nelíbila Kafkova Proměna. Nedostatek vysvětlení, to, že Řehoř se "prostě" proměnil v brouka. Jakožto starý a mrzutý absurd jsem tohle nemohl nechat bez odezvy.
 
 

Reklama