Ale ne, už je to tu zas

22. prosince 2017 v 17:02 | Xerodoth Sigmius |  Viděno bláznovýma očima
A víte co? Nějak mě to neštve.Co mě přešel dětskej sváteční etuziasmus, snažil jsem se co možná nejvíc distancovat od prosincovejch svátků. Všem bohům žel, situace let předchozích mi nepřály. Letošek je jiný.
Víte, mohl bych vám říct, že nemám rád Vánoce proto, že jsou to nechutný komerční svátek plný přetvářky, který pozbyl svého původního významu... ale to bych jen opakoval naučené fráze. Navíc to je odvrácená strana mince mé nechuti. Ano, nesnáším to šílenství kolem a propagaci "tradičních českých Vánoc", jejichž převážná část k nám byla dotažena circa dvě století zpětně z Německa. Co mi šlo vždycky proti srsti byly ty infantilní tradice. Stromky, ozdoby, dárky. Dávání a přijímání jsem nedával. Nemám na to dost entuziasmu. Fantazie pro vymýšlení něčeho, co můžu po někom hodit během roku bez stresu.

Sváteční večeře? Ne děkuju. Dejte mi jídlo a sežeru si ho bokem. Bez nějakých těch rodinných sedánek a obřadnosti, koled a blbin kolem.

Když jsem ještě bydlel u rodičů, bylo mi dokonce řečeno, že se to všechno drží jen kvůli mladšímu bratrovi. Potom, co jsem vypadnul z domu a nastěhoval se ke své tehdejší přítelkyni, jejíž rodina byla těžce vánocofilní, bylo to ještě horší. Jakmile začala výzdoba, sbalil jsem si věci a vypadnul celý den trávit někam do kafárny, kde by podle mého nemuseli tohle tolik hrotit. Bral jsem si směny na 24., abych se vyhnul všem těm přípravám. Vloni jsem se doplahočil z práce s bolestí zubu, při které mi rantlovala polovina hlavy a pomalu jsem neviděl na jedno oko, ale bylo mi řečeno, že "tu večeři prostě přežiju".

Tenhle rok je to jinak. Mám jinou práci, na níž se svátky odrážejí pouze tak, že odpolední směny končí kolem jedné hodiny ranní kvůi množství objednávek, ale aspoň se nemusím dívat (jako v práci předcházející), jak zástup důchodců svádí souboj na ostří francouzských holí u palet s akční moukou a cukrem. Nakupovat chodím do vietnamských večerek, díky sluchátkům nemusím vnímat hudbu kolem.

Mohl bych to dovést k dokonalosti tak, že na přání "hezkých svátků", bych odpovídal "Hezké? To sotva. Svátky? Ty už vůbec," ale to by vyžadovalo další sociální interakci navíc. Nebo mám možná ještě nějaký zbytky solidarity.

Takže můj 24. prosinec bude vypadat tak, že se vzbudím ve dvě odpoledne, vyhážu prázdný flašky od ciderů, naleju si pár deci bílýho, udělám si kuře s nudlema a chilli... a pak půjdu s bandou dalších neslavičů do prvního otevřenýho zaplivanýho pajzlu, kterej bude v Praze po cestě (baj d vej, vyjma Erroru, nemáte nějaký tipy?).

Na druhou stranu musím uznat, že vidina případného trávení zimního slunovtatu, které mi navrhla Surikata, když jsem u ní trávil pár dní ve Zlíně, mi nepřišla tak tragická. Protože to by zahrnovalo pouze ozdobení miniaturního kaktusu, sledování britcomů a pravděpodobně požívání utopenců se zmrzlinou.

Sigma out.
Mějte se jak chcete.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 22. prosince 2017 v 17:27 | Reagovat

Nejvíc mě na tom všem mrzí, že se Vánoce přetvořily ve svátky nutnosti, kdy mají všichni potřebu kupovat dárky za tisíce a stresovat se každým dnem, že ještě nemají všechno...a možná to je taky důvod, proč se 90% lidí na tenhle "svátek míru a pohody" vůbec netěší...

2 havrani-princezna havrani-princezna | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 21:56 | Reagovat

Neskutečně mě znervózňuje ta multi-mrkající hlava vlevo. <- :-D

[1]: Problém je, že spoustě lidem chybí duchovní rovina. A bez toho jsou pro ně Vánoce jen chudým "svátkem" utrácení, nakupování obžerství a komerce. Jo a falešným insta a facebook životem. (No dobře ne pro všechny, ale řekla byh že až pro příliš mnoho lidí...)

3 hedd hedd | Web | 22. prosince 2017 v 22:57 | Reagovat

[2]: Ano, souhlasím!

[1]: Na druhou stranu - co nám brání si je udělat jiné?

4 sugr sugr | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 9:04 | Reagovat

Ano, vánoce jsou "musecí". Musíš se tvářit spokojeně, musíš mít radost, musíš jíst pečivo, musíš si dávat dárky, musíš, musíš. To že si lidé dělají radost a dávají dárky i normálně přes rok, to je přeci běžné, ale na Vánoce musíš! Je to tradice a zvláště starší blogerky zahrnují svými deníčkářskými výžblechty blogy tím co napekly pečiva, co radosti a veselosti budou mít se všemi svými Hujerovic rodinami, jak se budou veselit, smát a jak se budou obdarovávat, jak budou šťastní a veselí, prostě podle šablony - jak to musí být!
Kdo je proti "musení" je v jejich očích neznaboch a fuj člověk, rychle ho zablokovat. :-D Jedna moje kolegyně v práci ani nepeče vánoční cukroví, ani nepeče kapra a nedělá salát. Dárky si dávají kdy jsou třeba a tak si jen na Štědrý den nazdobí doma pár větví do vázy a se svým mužem a malými dětmi si vzpomenou na tradice, které musí být. ;-) Zvláštní je, že jsou šťastnější než ti co jsou ustaraní a uřícení s nervama v kýblu že budou muset..., aby bylo vše na Štědrý den jak "musí". :-D
Co člověk, to názor - že?
Ostatně - co nám brání v tom udělat si Vánoce jiné, pokud k tomu máme podmínky a nemusíme se přizpůsobovat davům. ;-)

5 sugr sugr | E-mail | 23. prosince 2017 v 9:08 | Reagovat

[1]: Souhlas! :-) Rozvedený kolega měl depku z toho, zda má koupit dceři auto takové či jiné, protože s manželkou, která se s ním rozvedla, soutěží, kdo koupí auto dceři pod stromek lepší a koho tak bude mít dcera radši. :-D Dcera rozvedených rodičů bude mít auta pod stromkem tedy dvě. Přitom má své a bojí se řídit, auto má jen jako modní doplněk stát před svým mega bytem. Super rodiče, že? :-D  ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama