Tradiční pětice mindblown filmů

30. prosince 2015 v 14:31 | Xerodoth Sigmius |  Recenzování
Možná bych měl taky dělat pravidelněji jiné rubriky... ale... nah.

Po nějaké době opět přináším pět snímků, nad kterým vám zůstane rozum stát. Teda většině z vás. Budu se to snažit řadit od "soft" po "cojsemtokurvaviděl/a?". A obávejte se spoilerů.5. American Astronaut (2001)

Technicky vzato nejde o mindfuck v pravém slova smyslu. Alespoň podle mých měřítek. Označil bych to spíš jako absurdně surrealistickou sci-fi westernovou muzikálovou komedii. Se sakra chytlavou hudbou od The Billy Nayer Show, protože jsem to viděl circa půl roku zpátky a doteď si zpívám "A", "Hey, Boy!" a "Girl with the Vagina made of Glass".
Hlavní postavou je dobrodruh Curtis, křižující se svou dodávkou Sluneční soustavu. V baru umístěném na planetce v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem dostává úkol přivést na Jupiter (obývaný čistě mužskými dělníky) klona ženy. Jako výměnou má dostat muže, se kterým poletí na Venuši, kterou obývají pro změnu ženy, jejichž dosavadní partner zemřel a jeho rodina chce tělo zpátky. Curtise celou dobu pronásleduje zlý profesor, který zabije kohokoliv, u koho k tomu nemá absolutně žádný důvod.

Spousta z vás bude zaručeně zmatená, částečně fascinovaná mixem žánru. Jiní to odsoudí jako kravinu. To jsem málem udělal taky, ale nechal jsem se prostoupit dojmem a ve výsledku se mi to líbilo. Jako oddechová komedie nenáročná na myšlení a udržování rovnováhy, kterou vám většina mindfucků úspěšně rozhazuje. Aspoň to stáhněte kvůli tý hudbě. Ale musím vám říct, že soundtrack není prakticky k sehnání. Ne celý a ne ty skladby, které budete chtít.

4. Take Shelter (2011)

Všimli jste si oblíbenosti jména Curtis? Přísahám, že tyhle dva filmy jsem dal do jednoho výběru a hned za sebe úplnou náhodou.
Tenhle Curtis je dělňas. A trochu mu hrabe. Začaly se mu zdát sny, ve kterých je s lidmi něco divně, z nebe padá déšť olejové barvy a blíží se bouře. Sny jsou tak děsivé a přesvědčivé, že začne upravovat protibouřkový kryt na své zahradě. K velké nelibosti rodiny, kolegů a sousedů. Takže krásný klasický syžet "já nejsem magor", cliffhangerující dvě hodiny, kdy se vás film snaží udržet v rozporu toho, jak to ve skutečnosti je. Jedna vaše část vás nutí věřit hlavní postavě, protože těchhle filmů jste už viděli kvanta. Druhá část doufá, že ten maník v monterkách nakonec skončí někde v kazajce nebo na práškách. Protože by to dávalo smysl, když má schízu v rodině.
Ve výsledku máte prostě pocit: "Oukej! Takže něco jako napínavější a prostorově bohatší Pozemšťan, jen bez té poin... Oh!"
Takže celá rodina je proti němu, nejlepší kámoš mu dá přes tlamu, dostane vyhazov z práce, protože si půjčil těžkou techniku na budování bunkru a ještě na veřejným místě vykřikuje verdy o tom, jak přijde bouřka, kterou nikdo z nich nezažil. A vy jen sedíte a čekáte, kdo bude mít pravdu.

Ano, je to zdlouhavé, napíná se to jak prádelní šňůra (hádejte, od které části recenzování Sigma navýšil hladinu kofeinu) a už to vypadá, že je konec. Pokud jste teprve mindfucker-začátečník, dostanete důležitou lekci při sledování dalších snímků. Pro nás veterány to zase jednou byla nostalgická oddechovka a návrat ke kořenům.

3. Synecdoche, New York (2008)

Tohle se těžko přirovnává. Ale kdybych mohl, nejblíž by k tomu měla Dupieuxova Realita. Jenže tady se neprolíná tolik rovin. Jde u o přenesení skutečnosti na divadelní prkna a to v životních rozměrech. Doslova.
Caden je úspěšný divadelní režisér, ale jeho život a manželství stojí za (odpusťte mi mou klačtinu) hovno. Stárne a zamýšlí se nad životem a svou vlastní existencí. Když dostane dotaci na vytvoření mistrovského divadelního díla v době, kdy ho opustí manželka s dítětem, rozhodne se stvořit hru, která by popisovala jeho mizerný život. K tomu využije starý hangár, kde rozjíždí něco, co světlo světa nikdy nespatří.
Může to znít nevinně. Ale Caden do toho dává celý svůj život. Doslova. Dokumentuje každý svůj den pomocí herců, kteří kopírují život jeho samého, rodiny a přátel, ale postupně se ubírají i vlastními směry. Samozřejmě si časem uvědomíte: "Moment, takže když pracuje na celém svém životě, musí to zainkludovat i tvorbu hry. A pak hry té hry. A tak dál a dál." A taky jo. Několik desítek let pracování na mistrovském díle, které se hrdinovi samotnému zdá jako několik málo měsíců. A nám také. Ale když si plně uvědomíme rozsah jeho díla a sžijeme se s postavou jakožto pseudoumělci... Bohové. Musím říct, že tenhle film Charlieho Kaufmana mne ve své podstatě fascinoval. Což se mu scénářem k Věčnému svitu neposkvrněné mysli nepovedlo. Ale nakoplo mě to, takže se nakonec možná na V kůži Johna Malkoviche podívám. Možná.

2. Inland Empire (2006)

Kdo tu nečekal Lynche, ať zvedne ruku. Pokud se o nějakým filmu mluví těžko, tak je to cokoliv mindfuckového od Lynche. Teda až na Modrý samet. Nevím, proč jsou všichni tak vodvaření z Modrýho sametu. Nicméně. Pokud jste seznámeni blíže s filmografií pana Lynche, mile vás překvapí, že spousta jeho snímků dává dohromady universum. V Inland Empire se objevují Králíci. Co se týče děje celého filmu je to (jako vždy, komplikované). Mnohovýznamové, mnohovrstvé. A pak je tu takové to moffatovské "nikdy nevěř tomu, co se ti podsouvá". Protože Lynch vás utvrdí v ideji toho, že se "něco děje", celé hodiny.
Můžeme říct, že jde o milostný příběh herečky, která dostala novou roli. A vlastně svým způsobem nemůžeme, protože, jak se ukáže, nevíme, čí příběh je nám doopravdy vyprávěn. Samozřejmě, jsou teorie, ale žádná není oficiální. Režisér s námi hraje hru, kterou nemůžeme vyhrát, protože jsme jen obyčejní konzumenti, zatímco on tahá za nitky a směje se naší snaze pochopit vysílané signály, obrazy a slova, která ve výsledku nemusí mít smysl. Není tajemstvím, že samotní herci jeho filmů nemají tušení, koho doopravdy hrají. Zejména v Inland Empire a Lost Highway (na kterou mám ještě doteď rage flashbacky).

1. 964 Pinocchio (1991)

Po tom, co jsem viděl Tetsuo, jsem se japonské kinematografie trošku děsil. Ale co, řekl jsem si, ubližuju si rád. Tak jsem si stáhnul tohle. A musím říct, že po Tetsuovi můj wtf faktos stoupl tak vysoko, že jsem na tohle jen koukal a říkal si "wow, jak je možný, že mu ta čupřinka drží tvar?".

964 Pinocchio je zakázkový sexuální otrok. Jenže se rozbije. Lidově řečeno, nestojí mu. Takže je nespokojenou zákaznicí vyhozen na ulici, čímž se stává ohrožením pro firmu, která tyto otroky dodává.
O dezorientované skoroplešaté a impotentní retarďtátko se začne starat pološílená bezdomovkyně, u které si do doby, dokud nepoblije půlku metra, říkáte, že je docela roztomilá. Ale pak jí prostě hrábne. Všem v tomhle filmu nakonec hrábne. I Pinocchiovi. Rádoby kolosálním kaiju způsobem. A těm, co nic podobného neviděli nikdy předtím, to způsobí psychickou újmu.
Ale do-pr-dele! Ágh. Hodina a půl, kterou jsem mohl prospat. Tohle už mi nikdo nevrátí zpět. Očekával jsem absolutně něco jiného. Oukej, to je většinou účel. Ale místo očekávaného kývání se na posteli ve zděšení toho, co jsem právě viděl, jsem otráveně zaklapl noťas a šel nerušeně spát. A ten konec. Eh. Vážně. Byl jsem zklamán.

Chtěl jsem zařadit Pí od režiséra Requiem for a dream. Ale nezanechalo to ve mně moc dojmů, o které bych se dělil. Nicméně za zhlédnutí to stojí, pokud se vyžíváte v tomhle žánru.

Předchozí recenze divnofilmů
 
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Antia Antia | Web | 30. prosince 2015 v 23:28 | Reagovat

Měl bys omezit kofein.
A na 2 a 3 se možná podívam. I tak mam ale pocit, že tvoje recenze jsou lepší než ty filmy samy o sobě.

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 8. ledna 2016 v 12:38 | Reagovat

Není to nic pro mě, v tomhle směru jsem asi nechutně přízemní a těší mě, když filmy dávají smysl nebo si aspoň myslím, že dávají smysl a dokážu ho v nich najít, i když tam třeba ve skutečnosti být nemusí.

3 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 8. ledna 2016 v 13:05 | Reagovat

[1]: Už se stalo, po následcích posledních dnů. A podívej. Pro navýšení wtf faktoru.

[2]: Taky jsem býval takový. Ale pak přišla Guma a už se to se mnou vezlo. Naštěstí mindfuckový žánr je hodně rozmanitý a dá se hodně větvit, takže nepochybně se najdou filmy, které uspokojí i tebe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama