Filmové zpracování Malého prince a Sigmova konspirace

22. prosince 2015 v 19:51 | Xerodoth Sigmius |  Recenzování
Někteří s možná všimli, že to to chcíplo. Vskutku. Ono se totiž nic moc neděje. Myšlenkové pochody na bod mrazu, stereotyp. A zatímco ostatní blbnou z novýho dílu Star Wars, Sigma zašel na jiný snímek. Důvodem je to, že má polovička sehnala free lístky platné do pětadvacátého. A není fanoušek. Takže si radši přetrpím pohádku podle předlohy, kterou dobře znám, než její komentáře u filmu, kterému nebude rozumět. To si na to radši zajdu sám a nevadí, že za prachy. SPOILERY ZARUČENY.


Když to celý skončilo, měl jsem pocit, že jedno oko nezůstalo suchý. Well, zůstaly suchý dvě. Ty moje. Četl jsem Exupéryho "pohádku" v dětství i dospělosti. Několikrát. Je to útlé a je v tom skrytá filozofie a kritika společnosti, kterou děti nejsou schopny pojmout. Upřímně, kolik dětí si z pohádky vezme morální ponaučení? Většinou jsou spíš vodvařený z toho, že zvířata mluví a někdo postavil z perníku celej dům. Yaaay. Hmeh.

Jak už bylo řečeno, knížka je to krátká. A tak byl film vyprávěn rámcově, kdy slavné literární dílo zaujímá podrámec, nikoliv hlavní děj, který se odehrává v jedenadvacátém století připomínajícím klasickou dystopii vážných dospělých, kteří se ze svých potomků snaží vycraftit svoje klony. Letec je tu vyobrazen jako starý blázen neschopný opravit staré letadlo, čímž ničí majetek svých sousedů. A tak se seznamuje s hlavní aktérkou, které vypráví svůj příběh. Příběh o Malém princi.

A tu Sigma přichází na scénu, se svou hlavou zruinovanou konspiracemi animovaných filmů a mindfucky. Nikdy nevěř tomu, co vidíš, diváku. Nepřijde vám divné, že člověk, který dělal s letadly skoro celý svůj život, nedokáže celé roky jedno opravit... nebo se uživit tím, že bude dávat lekce pilotování? Podle mě... to celé byl příběh pedofila, který zneužije neznalosti Exupéryho díla u dítěte, které je navíc tyranizováno svou karieristickou matkou. Jo, a ještě jí zdroguje. Nevěřím, že by to byl příběh alternativního vesmíru, kdy Exupéry nepublikoval, nebyl sestřelen, zestárnul a zbláznil se. Vždycky je v tom něco víc, žejo. Věřte mi, jsem Sigma. Na tohle jsem školenej. Asi.
A na týhle myšlence jsem žil celej film. Určitě se to dá vylepšit tím, že dívka byla nejen zdrogovaná, ale ještě potkala pilotovu starou oběť, která se stala uklízečem... a nebo byla tak deprimovaná a zblblá, že si dosazovala postavy z příběhu do reálného života. Nebo moc drog, protože je tam scéna, kdy šplhá po stromě, sedře si ruce... a v další scéně stařík nalévá na hadřík tekutinu, která může, ALE NEMUSÍ! být desinfekcí. Mehehe.

K podrámcovému zpracování jako takovému... Ošidili ho. Zkrátili. Z původního počtu navštívených planet byly ponechány tři. Král, Domýšlivec, Byznysmen. A ani ta Králova vymlouvací filozofie toho, proč nemůže přivodit západ slunce, nebyla rozvedena do konce. Protože tvůrcům došlo, že by diváci nepochopili, co se autor snaží říct. Nebylo vysvětleno, proč Růže musí nosit poklop, pobyt na Zemi byl o hodně zkrácen. Přitom se stopáží by to hnulo jen o pár minut, obalovací rámec byl roztahován a... Jak říká klasik: "Animace to byla sice pěkná a určitě jim to dalo pacholkům práci, ale šidit předlohu se nemá!" Ale hlavně, že tam byla roztomilá plyšová liška. To si totiž ta dětská drůběž bude pamatovat nejvíc.
(a bylo tu vidět, že jak Růže, tak Liška měly určitě předlohu ve skutečnejch ženskejch... což může vyvolat další vlnu konspirace. Yay.)
Protože na tohle jsem strašnej zmrd. Dotáhněte mne na film podle něčeho, co jsem četl, a vykecávám vám hranatou díru do hlavy.

Asi takhle. Jinak fakt poslední dobou nemám o čem psát. Inspirace chcípla, modlím se všem Bohům a Vesmírům o larvu idejí, ale zatím se mi v hlavě válejí prázdný kukly. Nicméně mám stále v plánu vytvořit Nesourodou změť z toho, co mi napíší ostatní, takže kdybyste měli na srdci něco nesourodozměťového, zahlťte mě. A klidně i jen návrhy toho, co byste tu chtěli vidět. Takže tak nějak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 29. prosince 2015 v 18:26 | Reagovat

Nó... je to pravda, asi přesně ty samý věci se mi na tom filmu nezdály (hlavně celá ta "planeta dospělých" -_-), ale asi proto, že tu knížku nějak moc nemiluju... (ne, vlastně to nedává smysl. Nevím proč.) jsem nebyla tak kritická a většinu času fakt "jedno oko nezůstalo suchý."

2 Lowri Lowri | E-mail | Web | 30. prosince 2015 v 18:37 | Reagovat

Mně se na tenhle film ani nechce dívat, už podle traileru se mi to nelíbí. Knížku mám velice ráda, četla jsem ji mnohokrát a mnohokrát ji ještě přečtu. Narazila jsem na jedno filmové zpracování, které se mi z nějakého důvodu prostě strašně líbí. Není to nic skvělého, všechny planety tam taky nejsou (ta s Lampářem mě mrzí) a liška je poněkud pedofilní, nicméně cítím z toho tu poetičnost a dětskost jako z knihy. Mám však pocit, že jsem jediná, komu se to líbí. :D (Je to britský film z roku 1974, kdyby náhodou. :D)

3 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 30. prosince 2015 v 21:07 | Reagovat

[2]: Co je ale čiré zlo jsou knížky a seriály, které spin-offují originálu. Kde Malý princ s liškou navštěvují planety a bojují proti zlému Hadovi. Exupéry rotuje v hrobě takovou rychlostí, že bychom pomocí toho mohli vyřešit energetickou krizi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama