Jeden z mnoha scénářů

1. září 2015 v 21:55 | KayW |  Výflusy, úvahy a všelijaký odpad
Ano, ještě jsem tu. Tenhle blog začal po vzoru autorského klubu poškubávat utrženou končetinkou. Jednoduše proto, že věci se nějak nedějí. Alespoň ty, o kterých by se dalo psát. Když tu náhle! Téma.
Popravdě, mohl jsem ho pojmout mnoha způsoby. Nakukat vám, že se to fakt stalo. Jako správnej stand-up komik. Moh jsem z toho udělat jednaktovku po vzoru Songu zahořklého patologa, Morbidnůstky a Personifikace. Nebo zabsurdizovanou povídku. Ale udělám to jinak.Jsem člověk, co ve volném čase hodně chodí. Po Praze. A naše hlavní město je plné individuí a lidí v hmotné nouzi, kteří oslovují ostatní, žebrají po ulicích, ať za pomoci umění, několika hodin nehybnosti či vyvoláváním lítosti. A ani já se jim nevyhnu. Že by tvé srdce pookřálo a tys chtěl lidi nabádat k tomu, aby pomáhali chudým, Sigmo? ptá se pravidelný zbloudilec. Vlastně ani ne. Jsem lakomej, sobeckej a myslím, že si za to ti lidé mohou (ve spoustě případů) sami. Ale vlivem narážení na takové jedince se mi v hlavě rodí scénáře. Co kdyby za mnou přišel někdo proto, že umírá, ale nemá dost peněz na operaci a tak je nucen potupně využívat lítosti ostatních spoluobčanů? Pomohli byste mu?

A přesně tato myšlenka zatakovala můj na suchu se plácající mozek. Pomohl bych? *chvíle dramatického ticha* Ne. *očekávání deště kamenů* A krásnou filozofickou demonstrací rozhovoru, který nevypustím ze svých úst, neb slova se většinou zadrhávají mezi dutinou lebeční a rty a nemohou být vypuštěna přirozeně, vám to vysvětlím. S dramatickými kudrlinkami, na které jsou divnolidé navštěvující toto místo zajisté zvyklí. Vlastně ani tak nepůjde o rozhovor, jako spíše vášnivý monolog, neboť druhá strana nebude poslouchat a v závěru dá Sigmovi do držky. Hmeh.

*subjekt žádá. umírá. nemá finanční možnosti, se kterými by se mu dostalo lékařské pomoci. když tu Sigma s klasickým cynickým povzdechem odpovídá*

"Že umíráte? Ale to přece my všichni! Vy, já, lidé kolem nás. Vteřinu od vteřiny jsme čím dál blíže smrti. Smiřte se s tím. Lidé umírají, vše umírá. Navíc! Dokázal/a jste v životě něco, pro co by lidé chtěli prodloužit Váš život v tomto vesmíru? Ne? Že můžete? Hezké. Takže Vás spousta lidí finančně podpoří, vy slíbíte, že něčeho dosáhnete. Ale kde je jistota, že svému slibu opravdu dostojíte? Lidé lžou. Apropos, jak mohu vědět, že mi právě teď nelžete o své chorobě? Dobrá, předpokládejme, že ne.
Každopádně! Stále tu je fakt, že i když Vám ty peníze dám (a spousta dalších lidí v naději, že spáchali dobrý skutek a zároveň si tak nadopovali svá splasklá ega), jakou mám záruku, že Vás nesrazí auto předtím nebo potom, co léčba proběhne, ať už úspěšně, nebo ne. Nebylo by se lepší zkrátka smířit se s tím, že Váš život je u konce a dohánět to, co jste zameškal/a? Udělat něco, aby si Vás lidé pamatovali? Protože to je jediný způsob, jak žít o něco déle, byť s absencí fyzického těla. Takhle akorát hrajete na city. Využíváte to, že lidé se na Vás podívají a pomyslí si, jak by jim bylo ve Vaší situaci. Tím pádem nemyslí na Vaše zdraví, ale na své. Každá dobročinnost je v podstatě skrytým projevem sobectví, nepřijde Vám? A ano, i já teď jednám sobecky. Ale vězte, že to dělám hlavně proto, že jsem nezaujatý, protože míra zaujetí je to, co činí naše rozhodnutí takové, jakými jsou. A proto nesoudíme stejnou měrou. Možná bych vám přispěl byl/a-li byste oděn/a jinak, znali-li bychom se a podobně. Ale věci jsou takové, jaké jsou."

*s nadávkami v zádech, popřípadě ostrými předměty, kopanci a jinými projevy potenciálního fyzického násilí, Sigma odchází. opona*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. září 2015 v 21:34 | Reagovat

Asi bych se rozhodla podle momentální nálady...

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 7. září 2015 v 15:37 | Reagovat

Uvidíš, co bys doopravdy udělal, kdyby ses ocitl opravdu v takové situaci. Člověk si může myslet všelicos, ale třeba se nakonec zachová úplně jinak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama