O bohu, vedlejších postavách, jsoucnu a vůbec

21. ledna 2015 v 20:58 | KayW |  Výflusy, úvahy a všelijaký odpad
Protože tak nějak zase přemýšlím o existenci.Vlastně to bude jen rozšíření ke článkům, které jsem napsal v historii tohoto blogu, kterému budou 14. února dva roky. Chm, ne, že bych viděl nějaký posun. Ale pro ty, co mne objevili teprve nedávno, jedná se o následující:


Samozřejmě po vás nechci, abyste to četli. Jen říkám, že úvahy na toto téma tu už padly ve více či méně odstavcích. A pokud vás tato aktuální verze zaujme, můžete se podívat na ty starší. Prostě jen recykluju. Jako všeci.

O víře a bozích

Well, svým způsobem o sobě mohu říct, že jsem věřící. Ovšem na rozdíl od těch, kteří na víře byli vychováni, já si svou ideologii vytvořil sám. Samozřejmě, jak už to u mytologií bývá, vycházel jsem z již vytvořených a postupem let jsem si jí zmutoval do podoby, jakou má teď. Podrobnostmi nebudu zatěžovat, kdo chce, může si vyhledat mé staré povídky, které budu brzo re-editovat, protože jejich starý sloh je odporný.


Každopádně! Upřímně nechápu, proč jsou jedinci, kteří automaticky zavrhnou existenci vyšší bytosti, která nás mohla stvořit. (nehodlám se zastávat konkrétní ho náboženství, jen zvažuji myšlenku něčeho, co nás přerůstá) Věda, jasně, nikdo jí neviděl, nemůžeme jí dokázat. Ale ani vyvrátit, že? Proč by se daly věci logicky a vědecky vysvětlit, kdyby je vytvořil cápek, co sedí na mráčku. Asi proto, že žádný cápek na mráčku nesedí. Dokonce mi ani nepřijde nesmyslná myšlenka biblických sedmi dnů tvorby světa. Tohle je věc, která je totiž blízká každému, kdo si podobnou věc vyzkoušel. Jde o tvůrčí proces. Ne o realizaci, nýbrž o myšlenky. Yup.
Protože svým způsobem jsme všichni Bohy. Bohy vlastních alternativních "coby" a "kdyby" světů, které jsme schopni vytvořit během pouhých několika minut díky vlastním asociačním pochodům. Tak proč by náš svět nemohl být vytvořen takto? V něčí hlavě. Ale kde je ten příběh?

O vedlejších postavách

Otázka příběhu je...nezodpověditelná. A to z jediného důvodu. Zná jej pouze autor. Uvažovali jste někdy nad tím, že pro tvorbu krátkého příběhu vaše postava, o které jste dali jen základní informace, musela prožít život ve světě, který jste čtenářům sotva definovali, pokud nejde o román na zmíněném světě založeném? Víte, že jste vlastně vytvořili vesmír s (možná) jinými pravidly, než jsou naše, ale zároveň miliardy dalších lidí? Pokud vašepostava projde davem...kdo jsou ti lidé? Mají vlastní životy, předky, historii. Nikdy nebude zodpovězena, ti lidé nejsou pro příběh důležití. Stejně jako váš hlavní hrdina do doby, než jste na něj ukázali prstem. Takže proč bychom nemohli být hlavními postavami příběhu, který vytvořil inteligentní Autor z jakési nadsféry, které my nikdy nedosáhneme?

A upřímně by mne docela zajímalo, jestli příběh, jehož jsme součástí, se stal, děje, nebo se má stát. A jestli nás nějak ovlivní.

O existenci

Takže se nabízí možnost, že náš svět byl vymyšlen v určitém bodě. Nikoliv na počátku zrodu jsoucna, ale uprostřed příběhu. Počátkem všeho tedy může být jakékoliv století. A co se týče Autorovy nadsféry, nabízí se také otázka, jak tato nadsféra vypadá. S jistotou můžu tvrdit, že je téměř stejná, jako ta naše. Protože všichni tvůrci musejí vycházet z toho, co znají, berou si memy ze svého okolí a promítají je do svých děl. Bylo by divné, kdyby tomu teď bylo jinak.

Jinak, napadlo vás někdy, že biblická fráze "vytvořit k obrazu svému" nemusí znamenat "podle svého obrazu" ale "tak jak se mi to prostě líbí"?

Mimochodem, tohle není moje mytologie. To je jen jedna z mnoha úvah, co mi prochází hlavou v době vysokého pracovního nasazení [čas, kdy mám prostor myslet na blbosti]. Co se mých příběhů týče, několik měsíců čumím na poslední kapitolu, protože se jakožto Autor bojím konců. Nemůžu říct, že bych nevěděl, co se stane se světy, které opustím. V tom je jasno, vše bude uzavřeno. Jen se budu prostě loučit s něčím, co bylo dlouho součástí mého života a stále jsem neodkryl všechny vrstvy, zanedbal spoustu postav a detailů. Proto ten re-edit, abych to doladil.

Jinak mám v plánu začít psát něco na díly tady na blogu. Možná, pokud se to uchytí. Ale těžko říct, ta prokrastinace je přece jen silná a času není moc.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Mám udělat blogu stránky na facebooku?

Ó, ano, všemocný Sigmo!
Táhni, lůzo!

Komentáře

1 Vivi Vivi | Web | 22. ledna 2015 v 7:49 | Reagovat

Možno mám totálnu averziu voči náboženstvu, kvôli tomu ze som bola odmalička nútená k náboženstvu - Jehovovi svedkovia...
Mozno preto sa mi hnusia všetky náboženské príbehy a celkovo cela Biblia. VIEM môže to byť pravda, ale momentálne som v bode ked mi je úplne jedno ci nad nami je niekto vyšší alebo nie. Kazdopadne tvoja úvaha má niečo do seba:))

2 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 17:13 | Reagovat

Jsem tu poprvé - já vím, moje oplácení komentářů je na opravdu ...ehrm... sofistikované úrovni, nicméně tenhle článek je dost dobrý! Kupodivu jsem nepřeskočil na poslední odstavec - tvé malé vítězství :D

Já věřící nejsem a nikdy asi nebudu, protože je to s mojí hlavou a myšlením neslučitelné. Pokud bych ale někdy konvertoval, pak jen tvojí zásluhou. Tohle vysvětlení je vážně zarážející a pěkné - nikdy mě to nenapadlo, dívat se na víru z takového úhlu. Wow! :D

3 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 24. ledna 2015 v 19:19 | Reagovat

Jsem teprve na začátku. Jak s vlastní mytologií, tak se šťouráním se v okolí a v lidech a v tom, co je, bylo, má být, kdo si to vymyslel a co tu sakra dělám. Pomalu se mi v hlavě točí ozubené krychličky a kdo ví, co z nich nakonec vypadne.

K "něčemu na díly tady na blogu" - byla by paráda číst něco nového. Směle do toho, prokrastinátore, udej si cíl a maž za ním! :D

4 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 20:51 | Reagovat

Já nevím, asi jsem se tim, že jsem si tohle přečetla dostala na úroveň svýho myšlený, který už se nějakou dobu vyhýbám.

5 Silwiniel Silwiniel | Web | 27. ledna 2015 v 15:17 | Reagovat

Snažila jsem se na to fakt soustředit, ale je to děsně filozofický a ještě na mě mrká ta obluda v rohu...Hele, nechtěl bys nakonec studovat filozofii? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama