List pěti mých oblíbených britských filmů

10. ledna 2015 v 11:52 | KayW |  Recenzování
V rámci Lyřiny Novoroční soutěže se pouštím do mých oblíbených snímků, které vzešly z britské produkce. Většinou jde o TV filmy, ale myslím, že jsou natolik známé, že bych k nim ani moc nemusel psát. Ale já budu. Hlavně své dojmy. Nečekejte filmy, u kterých ječí davy v cosplayích. Tak dobře, nějaké tam jsou. Asi dost. Ale co už. A taky nebudu dělat ty, co jsem komentoval už předtím.


1. Solomon Kane (2009)

Uznávám, tady Britům pomohli Češi a Francouzi. Ale co! Ten film mám rád, i když ho mnozí přirovnávají k trochu akčnějšímu a brutálnějšímu Van Helsingovi. Well, mají možná pravdu, i když tam nenajdete upíry ani vlkodlaky (díky Vyšším). Film byl natočen podle povídek (a také podle nich zpracovaných komiksů) Roberta E. Howarda. i když jsem marně hledal příběh, který by byl přímou předlohou snímku.
Zpočátku vidíme Solomona jako dobyvatele, plenitele a vůdce vojsk bojujících proti Turkům v 16. nebo 17. století. To se ale otočí, když je Solomonovi milostivě oznámeno, že jeho duše náleží ďáblu, který pro něho posílá svého posla, aby ho zatáhl do Pekla. Samozřejmě hrdina utíká a aby se vyhnul dalšímu podobnému střetu, ukrývá se v klášteře, kde hodlá dožít v míru a pokoji. Což by samozřejmě nemohl být děj zbytku filmu, a proto Bůh opatovi ve snu sdělí, že se Solomon musí vydat na cestu přes morem stíhanou Anglii. Krása.
Poté, co přežije pár ran od banditů (v čele s Markem Vašutem bez ucha, mimochodem :D), spojí se s rodinou puritánů, kteří mají v plánu odcestovat do Ameriky. po banditech přichází čarodějnice, a my se dozvídáme, že za veškeré zrůdnosti, které se kolem dějí, může záporák obývající Solomonův starý domov (díky bohu za krásné retrospektivum ukazující nám jeho dětství a neúmyslnou bratrovraždu).
A teprve se to rozjede až poté, co jsou zabiti Solomonovi puritánští přátelé, jejichž dcera je unesena a hlavní postava tak musí porušit slib nenásilí. Tradá. Dál už se vyhnu spoilerování, a i přes to, že na csfd film není v červené, rozhodně se na to podívejte. Scenérie jsou peckové, atmosféra boží, jasně, je to dost přehnané a tvůrci tam nasázeli spoustu nelogických situací. Ale ten film mám rád. Hodně rád, i když by se mohlo zdát, že při jeho popisu si z něj utahuju. Asi ten zbytkový kofein. Zatím se mi to neokoukalo a ó, můj Vyšší, té akce je tam poměrně dost pro náročně nenáročného diváka, jako jsem já.

2. Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Ne, rozhodně vám nebudu říkat, o čem film je. Sakra, jestli to nevíte, tak si kupte knížky. Stáhněte si film. Vemte si ručník a běžte bojovat proti žravé Blátotlačce z Traalu. A pokud nemáte zájem o ani jedno a přeci jen chcete převyprávět děj. GTFO. A ven.

Co se týče věrnosti předloze, tato verze malilinko (tak čtvrtina filmu, ne-li víc) pokulhává. Obvykle bych stínal hlavy, ale tady k tomu alespoň došlo s milostivým souhlasem pana Adamse (čum, vole, Kubricku!). Protože scény od Hummy Kavuly po záchranu Trillian vůbec v předloze nenajdeme. Ale jinak hláška od hlášky téměř pasují, líbí se mi ta modernizace, protože sakra palubní počítač a děrované štítky už jso docela přežitek.
Humor! Hlavně ten humor. Belgie!

Pokud jste fandové předlohy a dývko tohoto filmu vám visí v pokoji místo terče, zkuste se podívat na seriál z roku 1980. Je o dodst věrnější a navíc jsou to dva knižní díly. Jen Restaurant na konci vesmíru vzali hodně krouhátkem. Ale pro fandy DW je tu zajímavost: to prase, které se tam podává k večeři není nikdo jiný, než představitel pátého Doktora - Peter Davison.

A teď pokud omluvíte, půjdu si udělat pangalaktický megacloumák a zabránit Vogonům ve zničení planety. Protože jsem prostě frúd.3. Doctor Who: Day of the Doctor (2013)Vážně dlouho jsem si myslel, že pokud budu dělat v tomhle listu recenzi na některý z TV filmů DW, bude to Vánoční koleda. Ale tohle je mnohem pompéznější a bezesporu jeden z nejdůležitějších milníků celého seriálu. Alespoň u Renewed sérií. Tennant a Smith bok po boku stíráni absolutně božím Johnem Hurtem. Na to se může prostě koukat pořád.
Moffat nám naservíroval plot twist jako hovado, a zde mu nějaké ty díry v plotě (protichůdné s Koncem času) můžeme prominout. Stejně toho pána s květákem místo vlasů mám rád, i když na něj všichni nadávají (jo, musím napsat už tu obhajobu, protože mě nebaví, jak už rok všichni brečí kvol Amy s Rorym). Tohle je pocta k padesátému výročí. osobně na to můžu koukat fakt pořád a vždycky tam najdu něco novýho.
I když na druhou stranu by to mohlo být delší a Zygony bych nahradil trochu něčím jinším a poněkud komplexnějším.
Murray Gold je bůh, takže předpokládám, že vás stejně jako mne absolutně oslnila hudba. Myslím tu, co hraje při ptačím pohledu na Londýn na začátku filmu.
Co mě ale vysloveně sere, je fakt, že to nepřišlo do TV i u nás. Nejsem zastáncem dabované verze. Dabing smrdí, suflé je zmrzlina a Blackthunder je mi zatím jediným božstvem, protože moje angličtina není natolik dobrá, abych dal epizodu jen z poslechu. Ale vážne. ČTčko vám na obrazovky vrazí Name of the Doctor s Hurtovým ksichtem a dál ticho po pěšině. Wat?

Ale nechme je být. Pokud jste náhodou Whoviani, co ještě nedorazili ani ke čtvrté sérii, rozhodně se těšte kvůli tomuhle. Fakt to stojí za to.


2. Otec prasátek (2006)

Pratchett je Stvořitel. To beze všeho. Ovšem nemohu soudit věrnost Otce prasátek předloze, protože jsem ji ještě nečetl. Co jsem naštěstí přelouskal, byl Mort, jinak bych si musel najít informace o tom, co předcházelo ději filmu. Takže pokud nemáte základní rozhled o postavách Zeměplochy (hlavně těch kolem Smrtě) asi to není ideální volba a budete trochu zmatení.

Otec prasátek vlastně není jeden film, ale dva určené pro televizi, každý má půl hodiny, což je dle mne moudré, A pokud vím, filmaři se tu předlohu fakt snažili držet. Snad víc, než u té nešťastné Barvy kouzel, kde sice hlášky seděly perfektně, ale některé postavy byly smrsknuté do jedné a děj BK a Lehkého fantastična se zde prolínají...až moc. Ale to zas odbíhám od Hogfathera.

Pro pokročilejší neznalce mohu jen říct, že příběh je zasazen od období svátku Prasečí hlídky, kdy si bytosti zvané Auditoři najmou Časnačaje, člena cechu vrahů, aby pro ně zabil (jak už název napovídá) Otce prasátek, jenž je jakousi zeměplošskou obdobou Otce Vánoc. Dost často se zde filozofuje o víře, tedy, že antropomorfní personifikace mohou existovat v případě, že se v ně věří. A pokud víra upadá, umírají. Problém se smrtí Hogfathera je ten, že s jeho úmrtím následujícího dne nemůže vyjít slunce. A tudíž se jeho role zhostí Smrť se svým sluhou Albertem. Awesome. Chápete? Ne? Blbý, co?
Takže jak jsem říkal, před tímhle filmem to zkrátka chce nastudovat trochu toho psaného materiálu.
A hádejte, co následuje dál?

1. Zaslaná pošta (2010)

A já si jí přečtu! Už se mi válí v knihovně, ha! Ehm...ano, tenhle zeměplošský film mám opravdu rád. Parádní komedie se suprovými kulisami a kostýmy (jen to občasné cgi občas pokulhává, ale co čekat od filmu pro televizi). A to obsazení. Fantastisch.

Tohle mohou sledovat i neznalci, protože série s Vlahošem von Rosretem (krom Zaslané pošty je tu ještě kniha Nadělat prachy) nemá žádnou historii, kterou byste museli studovat jako u Otce prasátek. A je tu trochu větší absence fantasy postav, pomineme-li mága, bánšího, dvanáct golemů a poletující slova (zapomněl jsem něco krom zeměplochy samotné?). A ano, opět je to rozděleno na dvě poloviny, z nichž ta první je převážně braná jako retrospektiva s ich formovitým komentářem. Což je prvek, který já fakt můžu, pokud se jedná o komedii.

Nuže, Vlahoš von Rosret je podvodník, který byl po zásluze potrestán oběšením. Tedy ne tak docela. Dostal poslední šanci od samotného Vetinariho. Jeho úkolem bude obnovit Ankh-Morporskou poštu, proti které jako konkurence stojí Velká semaforová linka. Tady moje spoilery končí, protože tohle je už vážně na vás. Pro zeměplošáky povinnost, britofila neurazí, rodinu pobaví, i když asi pro ty nejmenší to není moc určené. Kdo by stál o řvoucí děcko, které bude mít trauma z bánšího. Pravda, některé dialogy tam trochu pokulhávají, ale já na to nedám dopustit.

A už abych dočet ten Dallas 63, na knížku se fakt těším.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Mám udělat blogu stránky na facebooku?

Ó, ano, všemocný Sigmo!
Táhni, lůzo!

Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 10. ledna 2015 v 16:15 | Reagovat

Já jsem to vždycky četla jako Otec Prasák.

2 sugr sugr | E-mail | Web | 12. ledna 2015 v 17:00 | Reagovat

Stopařův průvodce - znám! ;-)

3 Elis Elis | Web | 12. ledna 2015 v 18:24 | Reagovat

Kromě Solomon Kane ostatní neznám...

4 Yaraki Yaraki | Web | 16. ledna 2015 v 11:57 | Reagovat

Pratchettovky a Stopař jsou v podstatě povinnost - příjemná ovšem :D

5 Silwiniel Silwiniel | Web | 3. března 2015 v 9:09 | Reagovat

Já nevěděla, že je nějakej celovečerák o Doktorovi, to bych měla rychle prozkoumat! Seriál se mi líbil zezačátku, ale někde u konce čtvrté a začátku páté série jsem se zasekla a už mě to přestalo bavit.
Všechny filmy na motivy Pratchettových knih jsou geniální, viděl jsi i Barvu magie a Lehké fantastično? To taky stojí za to :) Stopařův průvodce je fajn, ale možná jsem od toho filmu čekala trochu víc. Ale knihu si chci pořád přečíst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama