Pětice psychedelických animovaných sérií

26. září 2014 v 21:11 | KayW |  Recenzování
Mám rád psychedelično, jak už si někdo mohl všimnout. Už jsem to tuším kdysi sliboval, takže je to tady, i když bych mohl psát článek o Burtonovi, ale vážně by to spíš bylo jako přepisovat video od College Humoru. Jo, a to nejznámější asi nechám nakonec. Začnu od toho, co mi přijde nejvíc creepy.5. Salad Fingers


Animovaná série Davida Firtha. Nutno dodat, že hodně divná. Jde o deset epizod z života tvora, který vypadá jako zombie, na každé ruce má tři dlouhé prsty (odtud název série), rád se dotýká věcí (rezavých lžic, nebo věcí s podobným povrchem, přivádí ho to totiž do téměř orgasmických stavů) a setkává se s imaginárními přáteli. Bydlí v osamělé chatrčí v postapokalyptickém světě, zběžně se několikrát zmíní o Velké válce. Tohle dílko bych vážně nedoporučoval poněkud citlivějším povahám, Salad Fingers má totiž ve zvyku dělat někdy dělat opravdu nechutné věci, hovoří s mrtvými lidmi, ale on sám je v podstatě jen zmatený a vyděšený, jakmile dojde k interakci na úrovni jeho inteligence. Celé je to podkreslené depresivní hudbou, zahaleno do pochmurné šedi, která k tomu celému ladí. Možná neoceníte primitivní animaci, možná neoceníte celý seriál, ale pokud jste zaměřeni na podobné věci, Salad Fingers je pro vás povinností.

Celá Firthova tvorba je dost...ehm...pochybná. Většina jeho videí se veze na stejně nechutné vlně, pokud máte zájem, můžete zhlídnout jeho youtube kanál. Osobně jsem viděl jen jedno další video, Dog of Man, které mnozí považují za ještě nechutnější, než je Salad Fingers.

Jo a vážně to nepouštějte dětem. :D Nebo můžete, ale nahrajte mi jejich reakci. Někde je tuším nahrávka sedmileté holčičky, co se dívá na tuhle věc. Já si to teda nepouštěl, ale už jen z náhledu můžu usoudit, že se jí to moc nelíbilo.4. Ugly Americans


Abych přiznal barvu, tenhle seriál jsem nedokoukal, viděl jsem jen prvních pár dílů, ale podle všeho je hodně oblíbený. Je situován do alternativního vesmíru, kde vedle lidí žijí nadpřirozené bytosti různých tvarů a velikostí. A hlavní postavou je...nu...člověk. Obyčejný úředník, který se stará o tvory, kteří se chtějí stát americkými občany, jeho kolega je věčně opilý čaroděj, spolubydlící zombie a přítelkyně démonka, která ho neustále tyranizuje. prostě idylka.

Taková milá úchylárna, ale nějak jsem neměl čas a náladu jí dokoukat. Určitě to napravím. Do tohoto listu ale plným právem patří. Animace je koukatelná, na nic si to nehraje a někteří tvorečkové jsou opravdu originální svým způsobem.

To je asi všechno, co k tomu zatím dokážu říct.
3. Lenore, the Cute Little Dead Girl

Pokud neznáte tuhle neskutečnou roztomilost, rozhodně to napravte. Lenorka si vás získá, svým roztomilým chrapláčkem, šíleným kukučem a prakticky každou nevinnou hláškou. Ráda mačká věci, peče muffiny...a ano, je mrtvá. Podobně jako Salad Fingers, i ona žije sama v domě, jen o poznání větším, ale ne v post apokalyptickém světě, ale v obyčejném městě. Šestadvacet dílů po cca třech minutách poznáváme postavy, jako je například Ragamuffin, upír zakletý do podoby plyšové hračky, Mr. Gosh, Lenorčin fanatický ctitel a soused Taxidermy.
Příběh není souvislý, opět jde spíše o epizody z lehce morbidního "života" založeného na čajových dýcháncích s přáteli i nepřáteli, bojem s běžnými problémy, jaké mají obyčejné mrtvé holčičky (nakupování křečků, příšery lezoucí ze záchodů a podobně).

Rozhodně bych si chtěl někdy koupit původní komiks od Romana Dirgea. Nebo ho aspoň stáhnout, když to jinak nepůjde.


2. Bravest Warriors

Pendleton Ward je bůh. A asi už j vám jasné, co dám na první místo. Bravest Warriors je skupinka čtyř vesmírných hrdinů, kteří ze svého neviditelného ukrytu přijímají objednávky a zachraňují kultury různě ve vesmíru. A samozřejmě je tu Catbug, neskutečně roztomilá kombinace berušky a koťátka :3 Pendleton Ward tento seriál vytvořil pro youtube kanál Cartoon Hangover, zatím jsou na něm k dispozici dvě série a podle mě jsou totálně boží. Podle ostatních jede autor na drogách. Prvních několik dílů vypadá jako nesouvislé surrealistické epizodky z hrdinných akcí Odvážných válečníků, ale postupně zjišťujeme, že všechny drobnosti jsou propojené a schyluje se k něčemu opravdu monstróznímu.

Co se mi opravdu líbí, je čirá originalita a nepředvídatelnost. Rozmanitost, barevnost, za kterou se skrývá pochmurnost. Příběh je zaměřený hlavně na Chrise a jeho cestu ke schopnostem, které podle předpovědí mají být nedozírného rozsahu. Má se totiž stát Pánem Emocí, ale zatím nevypadá, že by byl něčím nadřazený od zbytku skupiny.

Rozhodně se podívejte. Není to morbidní a nechutné jako vrchní část seznamu, ale o to víc v jistém smyslu šílené a koukatelné pro ty, co mají rádi sci-fi žánr. A hlavně Catbug! Neznám nikoho, koho by Catbug nedostal.

NEVER DOUBT THE WORM!1. Adventure Time

Už od začátku tohoto lsitu jste museli vědět, že tady bude. A je tady. Nejznámější seriál od Pendletona Warda. Vlastně bych o něm mohl říct to samé, co o Bravest Warriors (ona totiž existuje konspirační teorie o tom, že tyto dvě série jsou ze stejného universa...na základě jedné půlvteřinové scény), ale pro mne je Adventure Time o dost větší srdcovkou.

Stejně jako u předchozího je tu spousta barev, zvratů, roztomilé psychedelie, která ukrývá dost depresivní jádro, které ovšem nepochopí děti, pro které je seriál vysílán na Cartoon Network. Máme tu postapo svět po nukleární válce, ve kterém se vlivem radiace vyvinuly nové formy života, od lidí vytvořených ze sladkostí, po nejrůznější monstra. Proplétají se tu vesmíry, vztahy, všechno, co k seriálu patří.

Hlavními postavami jsou Jake, poslední člověk a jeho přítel, metamorfní inteligentní pes Jake. Stejně jako v Bravest Warriors, tito dva bojují za klid a mír v královstvích země jménem Ooo, zejména pak s Ledovým králem, který neustále unáší princezny. Ano, takhle to zní opravdu předětštěle, ale během šesti sérií pronikneme pod povrch všech těch barev, sebezlejších bytostí a odhalujeme jak černá, tak světlá jádra tam, kde bychom je vůbec nečekali. Spousta lidí si určitě oblíbí upírskou princeznu Marceline, rockerku, jejíž otec je vládcem Pekla samotného.
Postav, které se dají oblíbit a znelíbit, je věru spousta a i když se zdá, že postavy fyzicky nestárnou, alespoň na Jakeovi je v šesté sérii docela znát jeho psychický rozvoj.

Ano, tímto popisem nejde moc oslnit, ale ten seriál má v sobě opravdu kouzlo. Navíc díky srozumitelné angličtině je dobře koukatelný i bez titulků, takže ho doporučuji lidem, kteří si chtějí tento jazyk trochu naposlouchat. Alespoň mě to dost pomohlo.

K Adventure Time se váže strašná spousta konspiračních teorií. Což vlastně dělám poslední dobou docela často. Ničím si dětství tak, že vyhledávám konspirační teorie o animovaných seriálech. Existuje o tom docela zajímavé vlákno na Redditu, které vás ujistí o tom, že půlka vašeho dětství byla vlastně docela depresivní.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 26. září 2014 v 23:16 | Reagovat

I like rusty spooons... Od Firtha je fajn ještě Three skins without men.
Háhahá. Ten komix mám. Určitě doporučuju, navíc je v jednom svazku odkaz i na mé milované GloomCookie a pak Lenore v podání Vasqueze (Johnny the Homicidal Maniac), hrozně mě těší, když se mí oblíbení autoři spojí dohromady.
A Courage the Cowardly Dog nic? :(

2 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 27. září 2014 v 17:47 | Reagovat

[1]: Zahanbeně přiznávám, že z Courage jsem neviděl jediný díl, i když na něj často narážím v Top 10 listech od Watchmojo a v několika cartoon konspiračních teoriích. Ale určitě to v brzký době napravím.

3 Severka Severka | E-mail | Web | 30. září 2014 v 13:47 | Reagovat

Bravest Warriors jsou nejlepší! :D

4 Lúthien Lúthien | Web | 1. října 2014 v 9:52 | Reagovat

Eh, já bych z toho asi měla trvalé psychické problémy, takže si na to netroufám :D Jsem holt slabší povaha. Mě bylo špatně i z jednorožce Charlieho.

5 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 5. října 2014 v 11:16 | Reagovat

Yay! Říkejte si všichni, co chcete, ale nejlepší je prostě Salad Fingers :D

6 Boris Leto Boris Leto | E-mail | Web | 14. října 2014 v 20:34 | Reagovat

Salad Fingers je báječný seriál. Děkuji za připomenutí. :) Nezapomenu na způsob, jakým vyslovuje slovo spoon.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama