Já, jako básník

10. srpna 2014 v 20:22 | KayW |  Sometimes
Někdy se prostě musím do nějaké té challenge zapojit. Jde o projekt vyhlášený Klubem básníků, jehož jsem nějakou nááhodou členem. Pánbůh s námi.


Takže nejspíš k těm otázkám.

1. Jak ses dostal/a k psaní básní?

Well, to mi tenkrát mohlo být circa dvanáct (Co jsem dosáhl prvních pěti tisíc let, začínám s počtem odznovu). Poněkud morbidní část mého vývoje, opěvování smrti, ďábla a prvopočátků vlastní mytologie. Moje první básnička se jmenovala Hřbitovní a první popsaný sešit Vše je konečné (celkem jsem během dvou let popsal asi čtyři). Tenkrát jsem si myslel, bůhvíjakej nejsem frúd, ale dneska bych z toho nepublikoval ani rým. Bylo to založené na stejném motivu. Další sešity pomalu rozvíjely mou mytku (skládající se převážně z vrahů, kultů a náboženských skupin). A pak jsem se pomalu začal usměrňovat (s přestávkami) do podoby, ve které jsem zaseklý teď.

2. Kde bereš inspiraci ke psaní?

Teď? Poslední dobou je to složité vysvětlit, když je člověk zaměřený na nonsens. Prostě to přijde. Stačí slovo, dvě, jejich kombinace. Báseň Chodidlo byla zase inspirována Lynchovým filmem Mazací hlava, Děvče z kovu Spielbergovou Umělou inteligencí. Poslední dobou mi hlavně jde o vytvoření nějakých nezaběhnutých obrazů ze slov...a musím zaplnit Pseudovědeckou kategorii, kterou jsem si určil. Damn.

3. Zůčastnil/a ses někdy nějaké básnické soutěže?

Abych se přiznal, jen jednou. Ku příležitosti 42. výročí Františka Halase. Tedy, neočekávám žádný úspěch, spíš se budu držet prozaických soutěží.

4. Na jakém místě se ti básně píší nejlépe? A kde s obtíží?

To se liší podle aktuální nálady. Dříve mi třeba nedělalo psát ve škole, ale upřednostňuji místa, kde nejsou lidé a neciví, když vytasím zápisník. Takže spíš někde v klidu a ústraní.

5. Jaká témata básní si vybíráš nejčastěji?

Teď se pohybuji v pěti tématech. První je Nonsensní fantazie. Jde převážně o obrazotvorný nesmysl, kde mohou být zakomponovány mytologické postavy s drobnými úpravami, různé prvky...nebo jde o útvar psaný asociační metodou. Druhé téma se nazývá Tělesné, kam patří například Bezručička, Chodidlo a Lovesong. Jak název napovídá, hrají zde roli orgány a části těla. Ano, stále jsem poněkud morbidní. Třetí tématický okruh je Snový. Skládá se jen z útržkovitých obrazů, takže každá sloka je většinou o něčem jiném. Čtvrtý okruh je Pseudovědecký, se kterým mám upřímně řečeno problémy, protože ho nedokážu dostatečně zaplnit. A poslední se nazývá prostě: Čirá mizérie a tak dál. Jsou to nezařaditelné věci popisující aktuální nálady, nebo prostě věci, co se jinam nevešly.

6. Jak vypadaly tvé první básně?

Otřesně. Téměř žádný rým, opakování motivu (o dost výraznější, než teď). Jo, a byla tam kvanta mrtvých. Psychopat odmalička.

7. Myslíš, že se zlepšila tvá úroveň básní od té doby, co jsi začal/a psát?

Rozhodně. Ale to je asi se vším, když někde začnete a postupně se dopracováváte. Navíc, tehdy jsem se spíš soustředil na příběh, který měl člověka znechutit. Teď se snažím o expresivní myšlenky. ale ne vždy se daří, že?

8. Používáš pomůcky jako rymy.cz/sk? Jaký na ně máš názor?

Přiznám se, že občas, když jsem v koncích, ano. Někdy to prostě neproudí, jak by mělo a i když si třeba z nabídky rýmů nevyberu ani jeden, někdy mne ta slova inspirují k jinému. Nezatracuji lidi, co to používají a mají se za básníky, hlavně když to jako celek dává ucelený obraz.

9. Chtěl/a bys vydat sbírku básní?

Jasně. Mám jich pár po kupě, jmenuje se to Loutkářovy verše a občas to trošku víc spojuje povídkovou sérii, co mám rozdělanou. Ale problém je ten, že v dnešních dobách málokdo čte jakoukoliv poezii od neprofláknutých autorů. Prostě jsem se (a spousta dalších) narodil ve špatné době.

10. Popiš několika verši svoji momentální náladu.

(Nah, to bude takhle z fleku totálka nepoužitelný.)

Zde leží tvor,
kofeinem udolán,
naň kobylky a mor
usedaj ze všech stran.

Leží tam, kde zrovna pad
a svým výrazem dá najevo,
že ho nezajímá, co mu budete povídat,
že je to jak mluvit na dřevo.

Běžte a nechte ho žít
v jeho kosmu šíleném.
A pokud budete něco chtít,
hoďte po něm kamenem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 10. srpna 2014 v 21:08 | Reagovat

Já na básně nikdy moc nebyla, nemám asi to básnický střevo. Píšu je akorát tehdy, když chci někoho poeticky poslat do prdele, jako jedna dva tři čtyři pět, chcípni, děvko, chcípni hned.

2 Steeve X Steeve X | Web | 11. srpna 2014 v 12:06 | Reagovat

"Psychopat odmalička" No páni, konečně narážím na lidi se stejným přístupem k literárním žánrům :D (Pěkný monolog mimochodem!)

3 annox annox | Web | 12. srpna 2014 v 19:14 | Reagovat

Taky nejsem zrovna básnicky nadaný, většinou když se o něco pokouším, tak z toho vznikne jen taková dětská veršovačka a rozhodně nic nějak obsahově hodnotného :D Na druhou stranu rád čtu básně od druhých lidí a obdivuji ty, kteří to umí dělat dobře :)

4 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 31. prosince 2014 v 12:06 | Reagovat

[1]: Boží!

Zajímavá historie. O webu rýmy.cz/sk jsem nikdy neslyšela a popravdě řečeno si nejsem jista, zda chci zjistit, co je to zač. *koulí očima*

Asi na básně jsem... sice mi leze krkem drtivá většina vlastní výroby, ale když narazím na někoho, kdo mě zaujme, tak od něj beru všechno. Co mě zaujme. A abych se přiznala, neokoukaní autoři mě baví víc než ti okoukaní. Mají svoje způsoby, svoje témata, nejsou převálcovaní kritiky... a tak dále. Mám doma sbírku od Natašky... jedné úžasné paní z pištepovídek, budiž jí země lehká.

Tvou básnickou tvorbu budu muset ještě přezkoumat... pokud se dá najít!

5 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 31. prosince 2014 v 12:06 | Reagovat

P. S. Skvělá nálada :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama