O přejímání prvků

23. června 2014 v 15:59 | KayW
Konečně téma, co mi jde přímo pod ruku. I když jsem měl v plánu udělat listy pěti stand-up komiků nebo pěti životopisných filmů, poslední dobou je to prostě poněkud hektické a nemám na to čas ani náladu. Ale pojďme nadávat na to, jak originalita vlastně neexistuje.


Protože se mi nedávno dostala do ruky kniha "Třicet vteřin na vědu", můžu teď chytračit o věcech, kterým vůbec nerozumím. Předně bych tu chtěl ale upozornit na lidskou touhu po "netradičním, nevídaném a originálním". Okej. Ona ani spousta lidí nemá pojem o tom, co to ta originalita vlastně je. Dobře. Takže teď si zkuste vybavit lidský obličej, který se nebude podobat nikomu, koho jste v životě kdy viděli. Myslíte, že je to ízy pízy, pokud kreslíte a vymýšlíte postavy denně. Faktem ale je, že lidská mysl není schopna vyprodukovat originální lidskou tvář, neboť si každý ukládáme do podvědomí všechny lidi, které jsme jen poznali na ulici. Myslím, že někdy před rokem jsem tu zmiňoval o tom, že lidé nejsou schopni vymyslet žádnou abstrakci. Protože zdrojem jejich inspirace je jejich nejbližší okolí, ze kterého přejímají prvky, které později využívají.

Celá kultura jak ji známe, se skládá z memů. Memy bychom mohli označit jako prvky, které jsou předávány a upravovány autory na základě vlastních zkušeností a toho, co se naučili. Navíc lidé si o tu "neoriginalitu" přímo říkají. Raději si koupí něco, co už znají, než něco nového, kde se vyskytují pro ně neznámé věci. A jakákoliv pro ně abstraktní díla jim přijdou bizarní, nelíbivá a přehnaná. Nedají jim šanci a hledají povrchní zábavu. Alespoň mi to tak přijde. Ano, je pravda, že když přijdete s "novým nápadem", nesmíte to moc naddimenzovat.

Dlouho jsem neviděl nic, co by mě nepřekvapilo, všude samé klišé. Možná si řeknete: příroda je originální, vždyť každá věc je přece jedinečná. Ano, ale i v tomhle případě platí, že je tu vycházeno z nějakého základu, který stačí jen o něco málo pozměnit, protože v genetickém kódu, nebo v případě otisků prstů je možné vytvořit nekonečná množství kombinací, která nebudou vyčerpána. Ale přesto jsou si vzorce z pohledu laika mnohdy dost podobné a nevidíme rozdíly pouhým okem. Chtěl jsem k článku připojit obrázek narvala ve vesmíru vlastní tvorby, ale po procházení internetem jsem zjistil, že už mne v tomhle někdo předběhl. Umisťovat různá zvířata do kosmického prostoru je na internetu až přehnaně populární. Meh.

Zkuste vymyslet vlastní barvu. A tím nemyslím, že zalezete do rgb nebo cmyk modelu a začnete tam vybírat barvy míchat je dohromady. Je známo, že psi vidí o dost barev méně, než my. A víte, že taková kreveta vidí o šestnáct různých barev víc, než lidé? Že vidí barvy, které pro nás neexistují? Tadá. Problém je, že jakmile by třeba náhodou přišel na to, jak ty barvy zviditelnit, jejich použití by vzrostlo natolik, že jakákoliv originalita by časem zanikla.

Dobře, asi ne. Původcem by stále byla kreveta. I ty blbý upíry taky někdo musel vymyslet (keltové, tuším? ale v tý době byli chlupatí, neměli nosy a uši...rozhodně se neblýskali, neskákali po lesích, nevlastnili rezidence bo podobný pitchoviny...tady jde o mem...myšlenku, která se pořád a pořád modifikuje...takže i kdyby váš upír byl duhový, měl na čele roh a sral broučky poustevníky, pouze jste vykradli upíra, nosorožce, duhu a poustevníky...to z vás nedělá originálního jedince). Takže pokud si nevymyslíte nové orgány, tělesné funkce a prostě kompletně nové funkce.

Jo, přeháním to. Ono by se asi jen stačilo zaměřit na nezmapovaná údolí a netvořit v oboru, který je populární. Což vám buď zajistí nulovou sledovanost, nebo naopak masivní. A lidé od vás budou přebírat memy...a vlastně to zase celé zanikne v návalu napodobitelů. Ale vás to nemusí srát, pač budete původci celého toho chaosu a můžete si klást nároky na autorské právo. Což je asi jediné právo, kterému nějak rozumím.

Jinak mi bylo řečeno, že design mého blogu ubližuje lidem (zdravím Meganče a Guizmo), takže jsem to modifikoval takovým způsobem, že mí návštěvníci spáchají sebevraždu. Olalá. A příště se dokopu k těm listům. Snad. Pokud nebudu někde hákovat, jak je v plánu. Ví, má studijní budoucnost a naděje na úspěchy na polích beletrie odpluly v dál. To abych asi taky změnil směr plavby. Mějte se.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 23. června 2014 v 16:31 | Reagovat

Super článek, myslím že těch opravdu originálních jedinců, by se dalo spočítat na jedné ruce. Sama se neřadím do davu ovcí, co žijí ve světě mainstreamu, a proto jsem neskutečně ráda, když narazím na nějakého zajímavého člověka, co si svou nezařaditelností vybudovává klíč k úspěchu. :-)

2 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 24. června 2014 v 12:27 | Reagovat

Dej mi chvíli a vymyslím ti barvu, na tripu všichni můžeme vidět jako takové krevety, můžeme se i cítit jako krevety, avšak pak už bych asi nebyla schopna napsat žádný komentář.
Podle mě ani tak nejde o to vymyslet něco úplně nového, ale použít již existující prvky tak, jak je ještě nikdo nikdy nepoužil. V tom vidím originalitu. Jinak skvělý blog, líbí se mi ten design ve stylu paranoidního schizofrenika.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 24. června 2014 v 16:22 | Reagovat

Ona ta originalita je trochu tak subjektivní pojem, takže někdy se těžko hledá originální či neoriginální člověk :) Někdy mám pocit, jako by každý z nás byl naprosto jiný a zvláštní, jindy se cítím pouze jako jedna a ta samá kopie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama