List pěti stand-up komiků

25. června 2014 v 16:23 | KayW |  Recenzování
Jak jsem sliboval, tady to máte. Baj d vej, dík za ty tipy na depresivní filmy, co jste mi hodili do komentů. Jistojistě nějaké napirátím (i ty klasiky, které jsem pořád neviděl *krčí se ve studu*), až mě přejde ta mánie Terryho Gilliama a Davida Lynche. Pro zájemce tady je můj CSFD profil (můžu rozdat ještě asi tři body :P), takže kdyby vám docházela inspirace, tady jí máte.
Takže k těm komikům!


Začnu asi tím nejprofláknutějším, kterého všichni znáte, je ho plný youtube, hraje si s loutkami, vlastní modrý prius...a tak dál.

1. Jeff Dunham

Doporučená vystoupení: Arguing with myself, Spark of Insanity, Very Christmas Special, Controlled Chaos, Minding Monsters

U tohohle amerického cápka vlastně začínala moje záliba ve stand-up comedy. Videem Achmed, mrtvý terorista, samozřejmě. Bylo to někdy na základní škole a pro nás to byla hitovka. Břichomluvec, co si dělá prdel z islámu, teroristů a bombových útoků, nikdo z nás sice neviděl tu pravdu na pozadí, byla to zkrátka zábava. Kromě Achmeda Jeff vlastní další loutky, jako jsou například vesnický vidlák Bubba J., který je závislý na pivu a sledování Nascar, nerudný stařík Walter, hyperaktivní stvoření jménem Peanut, které soupeří s jalapeněm na klacku Josem. A ještě několika dalšími, ne tolik používanými. Eh, jo, ten humor je boží, ale časem, když ho vidíte všude, lidé vám ho cpou, tak se vám to zkrátka zají. Všichni vidí to břichomluvecké umění, ale zapomínají, že má také absolutně boží skeče, kde vypráví o své rodině a psech.2. Gabriel Iglasias

Doporučená vystoupení: Aloha Fluffy, Hot and Fluffy, I'm not Fat... I'm Fluffy, Stand Up Revolution + různé skeče

Komik mexického původu, kvůli své nadváze znám pod přezdívkou Fluffy. Vystoupil v několika epizodách internetového pořadu "=3" (něco jako americký Stahovák, pokud to neznáte) uváděného Rayem Williamem Johnsonem (nebo případnými hosty) až do jeho zrušení, a několikrát na americké televizní stanici Comedy Central. Přiznám se, že zrovna od něj toho moc nakoukaného nemám (hlavně různé skeče, ne celou show), ale i to málo mi stačilo, abych nabíral dech od smíchu několik minut (a to i po několika zhlédnutích). Tématika skečů je různá, od cest na různá vystoupení (a mám podezření, že to, kde vypráví o cestě do Saudské Arábie, je dost přibarvené), rodinné příhody a rasové názory. To vše stále v rámci slušnosti (ne tak, jako následující komik), za pomocí nenapodobitelné mimiky a různých imitací.


3. Jimmy Carr

Doporučené vystoupení: Making People Laugh (bohužel jsem zatím neviděl jiné)

Jimmy si vysloveně libuje v urážení lidí. Menšin, náboženských organizací, lidí s jinou, než heterosexuální orientací, přízvuků (hlavně v různých částech Británie). Vlastně spousta jeho gagů je nepochopitelná pro lidi, kteří se moc po GB neorientují. Tam to ale vynahradí ty sexistické a černohumorné fóry, které já prostě žeru. Těžko soudit, jestli je Jimmy i mimo jeviště tak konfliktní. Podle mě je to prostě génius. Hlavně kvůli opravdu rozsáhlým tematickýmu okruhům. Jak jsem uvedl výše, viděl jsem jedno vystoupení. Nevím jak ostatní, ale Making People Laugh se skládalo hlavně z jednotlivých gagů, pohybujících se v různých tématech. Opravdu to stojí za to, pokud jste trochu zvrácení.

"Co je nejtěžší na kolečkovém bruslení? Říct rodičům, že jste gay."


4. Gad Elmaleh

Doporučené vystoupení: L'autre c'est moi (jediné dostupné s českými titulky, ale pokud zvládáte francouzštinu, pusťte se do dalších)

Gad mi přijde jako komik vržený na dráhu stand-by komika z role divadelního herce. Možná jím byl, nejsem si jistý. Občas si střihne nějakou roli ve filmu - měl malou roli v Diktátorovi, kde jsem si ho ale všiml asi až napotřetí. L'autre c'est moi, jediné vystoupení, které jsem měl tu čest shlédnout se z většiny skládala z vyprávění o různých životních situacích, kritik vedení školní výuky, divadelních dialogů a..blonďáků. Blond totiž není barva, ale pojem, alespoň podle Gada. Blonďaté děti totiž jsou narozdíl od jiných hodné a vybarvují omalovánky. Jo. A ještě IKEA!


5. Tim Minchin

Doporučené vystoupení: So Live (mohl bych shánět jiná, ale všechny obsahují stejné písně)

Tim je asi můj nejoblíbenější komik (což je důvod, proč ho cpu na konec listu...?) pocházející z australského Perthu. Vystoupení převážnou část zabírají jeho skladby na piano. Různotematické, jako u většiny komiků kritika společnosti, náboženství, nebo zkrátka a prostě jen vtipné texty bez hlubších smyslů...a nebo naopak, se smyslem tak hlubokým, že kdybyste do něj hodili kámen, tak vyplešatíte dřív, než uslyšíte žbluňknutí. Vystupuje zásadně bez bot. Mohli jste ho vidět v Californicationu nebo nové verzi Jesus Christ Superstar, kde hrál Jidáše (jo, stáh jsem si to, ale na můj vkus tam bylo prostě moc Ježíše). Bude těžké vybrat na ukázku jednu z jeho písní, takže snad vás na něj navnadím tou, co sem dám.


Komici, kteří stojí za zmínku: George Carlin, Bo Burnham, Daniel Sloss, Chris Hardwick, Dylan Moran, Brian Malow, Demetri Martin, Ricky Gervais,

Pokud znáte nějaké další, budu rád za vaše doporučení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 25. června 2014 v 21:36 | Reagovat

Jimmy Carr je bůh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama