Sobotní chvilka nadávání

12. dubna 2014 v 19:14 | KayW |  Chvilka nadávání na malichernosti
Už dlouho jsem na nic nenadával. A tím myslím na věci, které jsou ostatním lidem úplně buřt.Krom toho, že umírám na rýmičku, migrénku a předmaturitní stres (dlabu na učení, ono těch oranžových vestiček je vždycky dost, že?) zkrátka nadávám na malichernosti, protože moje podrážděná mysl shledává radost v neštěstí těch druhých a myšlenkových pochodech těch třetích. Místo toho, abych se radoval z maličkostí, jakými jsou například láska mezi atomy kyslíku a vodíku, propadám pesimismům a trudomyslnosti. Štvou mě dvě věci, ale je možné, že psaním objevím další.

1. Růžové blogy, které píší na Téma týdne

Well, je sice hezké, že se snažíte zvýšit návštěvnost a utržit nějaký ten milý komentář, protože zkrátka toužíte po teplém lidském slovu, jehož teplota se rovná oné růžové, jejíž motiv tak přehnaně používáte (COMIC SÁÁÁÁNS!). Ale do-pr-dele! Tím, že definujete celé téma ve dvou, třech větách (nedej bože, máte-li slovní zásobu předškoláka, do délky jednoho odstavce!), si asi fakt ty plusíky nenahrabete. Rád si rejpnu a odebírám pravidelně takovéhle kousky, které se zpravidla poznají už od nadpisu, který se v drtivé většině případů shoduje s TT, nebo je to patrno už jen z náhledu. Fajn. Už jsem se o tom zmiňoval v jedné závorce někdy dřív, ale tohle je blog, ne wikipedie. Lidé očekávají názor, ne definici. Popřípadě povídku. Ne, že když je téma kupříkladu "Nebe", napíše někdo pojednání (jednoodstavcové) o tom, že je to ta modrá věc, která je nad námi a že tam odešel autorův mrtvý křeček, rybička, kytička, či dědeček. Uvádím příklad, takže kameny položte zpátky na písek -_-. Někdy si připadám, že pročítám Novinky, které se zase vytasily s informací, kterou nám cpali do hlav na základní škole nebo profláklými optickými iluzemi. Ano, narážím na tvrzení Novinek, že vědci přišli na to, že Měsíc byl původně součástí Země, což se objevilo na jejich stránkách tento týden + článek o úžasné videoiluzi, po které se vám bude okolí vlnit jako ve vodě. Geez. Zkrátka, když už píšete k tématu týdne, přineste do toho aspoň kus své fantazie, místo Ottova slovníku naučného. Dík.

2. Nadpis by byl moc dlouhý, takže čtěte. Sakra, už tak je to moc dlouhé.

Tuhle část pochopí hlavně ti, kteří znají Adventure Time, popřípadě Bravest Warriors. Na internetu se objevují hlášky, že autor/kolektiv autorů těchto seriálů musí být patrně na drogách. Teď nechci vyvracet, že si občas možná něco šlehnou. To sám nevím jistě. Ale tyto názory dost často pocházejí od gramaticky negramotných osob, které si zkrátka myslí, že cokoliv nad rámec jejich (nulové) akceptace abstrakcí, musí být výplodem zdrogované fantazie jen proto, že oni sami by to bez vlivu LSD zkrátka nedokázali. Sucks. To, že někdo má fantazii neznamená, že je na drogách sakra. Dálí nebyl na drogách ("I don't do drugs. I am drugs!" Opravte mne, pokud se mýlím.), surrealismus sice obsahoval autory, kteří si jimi pomáhali, ale zde šlo spíše o snové výjevy. Někteří lidé mají zkrátka nízký wtf faktor, abych to tak shrnul. A ano, sám se někdy nadopuju kofeinem, abych zvýšil možnosti, že má fantazie se rozroste (viz archív). Takže ještě jednou a naposledy: Fantazie není o drogách.

3. Přehnaná iniciativa překladatelů

Nedávno jsme navštívili Neoluxor (za ten den asi tři různé) a objevili jsme, že BETA vydala re-evidovanou Zelenou míli. re-evidovanou v tom, že je úplně na hovno (podle slov mé polovičky, která četla původní překlad). Z pana Jinglese (ano, je to ten Jingles...pro ty, kteří viděli film s dabingem) udělali pana Cinkala, trochu poupravili název kapitol, z Bruta udělali Kruťase, změnili jméno elektrického křesla a...obálku. Fajn. Je to asi půlrok, co BETA změnila logo a teď začala vydávat Kingovky s novými přebaly a fontem. Čtyři roční doby mají úžasný přebal, to musím uznat. ale Zelená míle...meh. Ta původní byla o tisíc procent více awesome. A vysvětlovala název knihy. Na té současné nenajdete ani kapku zelené a je na ní jen obilí a Jiskřák...Výbojka...Jiskřidlo...prostě to elektrický křeslo, které má pokaždé jiné jméno. Nevím. Nějaký překladatel buď nebyl spokojen s původní verzí, nebo si chtěl vytvořit vlastní autorská práva na překlad. Někdo by mu měl napsat ošklivý dopis. Obecně nemám rád, když někdo překládá něčí jména, nebo se snaží být v překladu doslovný. Je to hnus, což asi uzná většina z nás.Jinak bych tohle téma uzavřel, protože si stejně budu brzy stěžovat na něco jiného.
Deníčkování: Neprošel jsem v soutěži Vidoucí do druhého kola, takže si počkám, až to celé skončí a hodím povídku někam na net. A hlavně pořád čekám, kdy mi pošlou hodnocení. Beru to jako zkušenost, takže aspoń budu vědět, co na svém psaní zlepšit, pokud bych se tím měl potenciálně živit, protože na IT jsem omylem...a maturuji z toho. Přejte mi štěstí. Dočetl jsem Saturnina, podíval se na Seriál, který byl podle toho natočen (konečně) a vrhám se na Máj.

Jo, a abych nezapomněl, mám pro vás další z žížal, které pravidelně nechávám na školních lavicích.


Židle jsou zplozenci pekel. For no reason, jako obvykle. Plus fakt, že na naší škole nefungují uklízečky tak, jak by měly, protože dvě ze čtyř žížal ještě nikdo nesmazal a jsou tak na odiv všem. To je vše. Banzaj.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 16. dubna 2014 v 13:14 | Reagovat

Já už ani články na téma týdne nečtu. Vždy, když na něco z neznámého důvodu kliknu a uvidím ty tři řádky hrozným písmem - mě zase na blozích šíleně vadí to typu psacího stroje, když je moc malé, vidím to furt, ještě zářivou barvičkou na tmavém pozadí, gosh. No, tak vždycky jen protočím očima a jdu dál. Kéžby mohly články na TT procházet nějakým sýtem.

O předkladech mi nemluv! Jelikož už úplně přemýšlím anglicky, tak mě úplně ničí. Mě ničí ale úplně vše a i věci, co jsou staré. Třeba dnes jsem si upravovala oblíbené na csfd a ti Lovci duchů (Supernatural) mě vždycky dostanou. Jako chápu, chcou, aby to souviselo, ale... Já nevím. Nejvíc mě zabíjí, když koukám na seriál, čtu titulky a poslouchám a můj mozek najednou "počkej, vždyť čteš něco jiného, než co tam říkají" :D Boom, matoucí.

2 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 24. dubna 2014 v 8:15 | Reagovat

Z růžových a sluníčkových blogů týdne se mi taky chce blejt, omamné látky jsou fajn a některé překlady smrdí, ano.
Hodně štěstí u maturity!

3 Borůvka Borůvka | E-mail | Web | 9. května 2014 v 14:46 | Reagovat

Růžový články se většinou dají identifikovat už podle názvu, tak si šetřím čas a nervy a vyhýbám se jim.

Překlady knih mi nevadí tolik jako dabing, ze kterýho se mi ježí srst.

Působíš sympaticky a tvoje písmo je hezčí než moje. Meh.

4 Borůvka Borůvka | E-mail | Web | 9. května 2014 v 14:48 | Reagovat

A pardon, že se rozepisuju do dvou komentářů, ale cítím nutnost se vyjádřit k části o Comic Sans: http://cdn.twentytwowords.com/wp-content/uploads/Needs-a-good-serif-font.png?76d27a

5 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 2. září 2014 v 17:11 | Reagovat

Jo, dříve jsem si pročítala články na téma týdne docela ráda, hlavně když bylo nějaký téma, co mě bavilo, ale dneska už tak nějak ztrácím chuť, když vidím, co tam je. Tam aby člověk na cestě k pěknýmu článku přeházel všechen ten balast lopatou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama