Přečteno od Vánoc

27. ledna 2014 v 17:29 | KayW |  Recenzování
Pravda, ten svátek moc nemusím, ale do něj krom četby k matuře (kterou v seznamu vynechám) jsem neměl moc co číst. Takže tady to je. A bez přehnaného spoilerování.


Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky


S Poem jsem se poprvé setkal u maturitní četby asi před rokem, ale jelikož jsem na něj nikde nemohl narazit a jsem odpůrce půjčování knih, uchýlil jsem se ke stažení pdf souboru, kde mi ale chyběl Zlatý skarabeus. Četba byla awesome, i když jeho postavy jsou jaksi jednotvárné (alkoholici s psychickou poruchou přitahováni vlastní sestřenicí). Jitým způsobem jsem byl inspirován. Někdy v srpnu, když jsem pobýval v Mostě, jsem zabrousil do Dobrovského a všiml jsem si haldy novotisků tohoto autora s úžasným coverem. Měl jsem co dělat, abych si ho nekoupil (přemýšlím, jestli jsem tenkrát koupil Kinga, nebo jsem utratil prachy za svářečské brýle z Ostravy). Nuže, dál. K této sbírce, jejíž povídky nemohu momentálně vypsat, jelikož knížku jsem půjčil babičce (ano, i přes odpor k půjčování) a na internetu ho nemohu dohledat. Ale pravda je...že jsem byl trochu zklamaný. Čekal jsem hororovou jízdu, jako u předcházející sbírky, to mi ale bylo odepřeno. Krom povídek, které jsem četl dříve (těch tu tolik nebylo). Byly tu spíše humoristické a dobrodružné příběhy obohacené o někdy až unavující popisy. A pravda, i když by to nemělo tolik vadit, iritoval mne původní překlad z roku 1927. Z té rétoriky mne lehce pálily oči a tak se mi to četlo dost pomalu. I tak je to prostě klasik a určitě si od něj koupím něco jiného.

Stephen King - Lunapark


Jop, můj nejoblíbenější autor, díky kterému má malá knihovnička praská. Je to Kingovo nejnovější dílo (u nás přeložené, takže nepočítám Doctor Sleep - pokračování Osvícení). Z coveru knihy a popisku u názvu byste čekali klasickou kingovskou hororovku. Nope. Český cover navíc slibuje detektivní příběh. Noooo...o tom se můžeme společně dohadovat. Jde tu o příběh studenta, který se v polovině sedmdesátých let rozhodl přivydělávat v jednom lunaparku. A jak už to tak bývá u krále hororu, musí tam být alespoň prvek něčeho děsivého. Tady máme strašidelný dům. Kniha se ale neubírá tím děsivým směrem, spíše...nostalgicky proplouvá a jsou nám odkrývány vztahy mezi jednotlivými postavami. Takové nostalžické lehárko, které bychom mohli přirovnat k románu Srdce v Atlantidě. A samozřejmě spousta otázek, na které se na konci najde odpověď, kterou King vykoná tak, jak je mu zvykem. Tuhle vřele doporučuji.

Stephen King - Pavučina snů


A protože jsem Kingomaniak a tohle je moje 30. kniha od něj...no, však víte. Co na tomto autorovi vážně žeru je, jak spoustu knih propojí přes místa, postavy... Tato kniha je jednou z posledních v sérii o městě Derry (To, Nespavost, Pytel kostí, Pavučina snů). Podobně jako v To jde o skupinu přátel, kteří byli v dětství něčím spojeni a toto spojení přetrvá dlouhá léta až do jejich dospělosti. Děj plyne rychle, takže už asi po prvních padesáti stránkách přichází sadistická scéna Kingovi vlastní. Skupina se rozpadá díky mimozemským aktivitám a působení americké armády, která uzavře les, ve kterém přátelé loví, do karantény. Mimozemské bytosti přenášejí totiž parazity a plíseň zvanou byrus, která napadá lidského hostitele a zabíjí ho...nepříliš přívětivým způsobem. Fakt vám tu nechci moc spoilerovat, takže si nebudu dávat moc práce s dějem. Pokud budete chtít, vyhledejte si ho na cbdb.cz. Jinak ta masivní návaznost na To, kde je přes půl strany nápis PENNYWISE ŽIJE, mne opravdu potěšila. Pro lenochy je i film, ale vzhledem ke kvalitě filmů založených na Kingových předlohách bych to neriskoval. Kdysi jsem viděl asi půl hodiny z onoho snímku, a ten se držel, ale nevím, jak dál.

Douglas Adams - Stopařův průvodce galaxií


Tuhle sérii musí sasovat každá zarkovní frúd, který vážně ví, kde má svůj ručník. Žeru šílenosti podobného typu. Kniha vznikla na motivy rozhlasového seriálu, dále byla zpracována jako seriál v osmdesátých letech, série ručníků, a film. Ten film je zuppa, i když v knize z něj není tak čtvrtina, ale tyto scény navrhl sám Adams ještě před svou smrtí. I když ten konec filmu se mi rozhodně líbil více, než jaký byl v předloze. Každopádně je to ulítlá jízda. Nejvíce jsem se asi sžil s postavou maniodepresivního robota Marvina.

Douglas Adams - Restaurant na konci vesmíru


Kdybych měl tento seznam psát chronologicky, tohle by bylo ještě nad prvním dílem. V Neoluxoru mi totiž někdo první díl vykoupil a já četl nejdříve tento, takže jsem si předchozí události dával dohromady podle toho, co jsem si pamatoval z filmového zpracování. Zde si přijdou na své hlavně příznivci Zafoda Bíblbroxe, který má v knize víceméně hlavní slovo. Navíc jsem tu zjistil, že Adams má podobnou filozofii jako já: nelze vytvořit paradox cestování časem, protože vše do sebe zapadá. Tato kniha navazuje přímo na první díl, kdy posádka Srdce ze zlata dostane hlad a rozhodne se něco zbuřtit v Restaurantu na konci vesmíru (což není nápis odvozený z polohy, ale z času), jenže jsou napadeni Vogony. Psát popis knihy delčí dobu po přečtení je asi špatné, protože moje paměť jaksi vynechává a někdy se ztrácí v časových čachrech, které tady probíhaly. Ti, kteří se zajímají o Základní otázku vesmíru, života a vůbec se k ní dostanou možná o něco blíže.

Terry Pratchett - Soudné sestry


Řeknu to na rovinu. Nemám rád zeměplošské příběhy o čarodějkách. Nevím proč, ale nikdy mne nezaujmou tolik jako Smrť nebo Mrakoplaš. Ale už mám ten zvyk číst série podle toho, jak jsou díly napsány za sebou (pokud okolnosti dovolí). Ač je kniha krátká, četl jsem ji dlouho, hlavně kvůli nedostatku času a moc se mi do ní ani nechtělo. Jediné, co mě bavilo, byly výlevy Stařenky Oggové, které celý díl tak nějak zachraňovaly.Takže to je asi všechno. Pokud nemáte co číst a chcete se inspirovat, tady je odkaz na můj ->CBDB<- profil. Pokud vás zaujalo moje nadávání na jinak boží knížky, dejte mi echo, jestli mám pokračovat, nebo se věnovat obvyklým tématům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Atris M. Atris M. | E-mail | Web | 3. února 2014 v 18:52 | Reagovat

V nadávání klidně pokračuj. Toho nikdy není dost. ;)

2 Anie Anie | Web | 25. června 2014 v 14:55 | Reagovat

Z těchto knih jsem nečetla ani jednu...Ale po Kingovi určitě sáhnu. Tyhle knihy totiž vypadají opravdu dobře. Za sebe můžu doporučit například Temnou půli, ale jelikož jsi velkým fanouškem Kinga, tak počítám, že jsi to už četl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama