Otázka víry v...cosi

3. prosince 2013 v 18:47 | KayW |  Viděno bláznovýma očima
Prosinec. Super. Rána, kdy se člověk bojí vyjít, aby se vlivem teploty, pohybující se kolem absolutní nuly, neproměnil v kostku ledu. O čem bych mohl v prosinci psát? O Vánocích! A přesně právě proto, tohle téma obejdu velkým obloukem.

Vlastně jsem se chtěl vztekat nad tím, jak nesnáším Kubrickovo Osvícení, ale to jsem také zavrhl. A tak končím tady. Víra. Sakra, nikdy jsem nemyslel, že bych o tom filozofoval veřejně. Prakticky všichni mají nějakou víru, ale na základě čeho? Nevím jak vám, ale přijde mi, že lidi spíš ovlivňuje doba, móda, výchova a vymývání mozků, než vlastní ideologie získaná životem. Je přeci blbost věřit něco, co vám léta tlučou do hlavy (což sice může být pravda, ale je na jedinci, aby si o tom udělal vlastní názor). Díky tomu tu dochází k hádkám typu "Můj Bůh je lepší, než ten tvůj!" Svět je rozdělený na tábory podle toho, kdo v co (ne)věří. Tak proč si v tom neudělat větší bordel a nemít vlastní víru pro každého, kde určitě budou věci, na kterých se shodne většina...jedinců?

Tyhle boje o prosazení názorů skupin...ano, člověk je tvor společenský, ale nemohl by si to nechat jen v rámci debatního kroužku, místo toho, aby kolem sebehromadil příznivce? Třeba byla bible kdysi taky jenom knížka, kterou někdo vypropagoval až do nebes. (a stejně se k vánocům dostanu, protože je to svátek ukradený pohanům a s křesťanstvím nemá nic společného, takže si komerční blbiny a dárky strčte za klobouk! jo, ale volno a bramborovej salát mi nechte. dík.) Když se mohou zakládat náboženství na základě fantasy knih moderních autorů, proč to nemohlo být tenkrát podobné? Co když za pár tisíciletí Zeměplocha tak zdegeneruje a lidé zapomenou na její původ, že bude mít stejnou váhu jako bible nebo korán, etc?

Osobně bych svou mytologii mohl vypisovat...dlouho. Vznikla sice původně k příběhům, ale svět, který jsem si vytvořil, mě začal obalovat, promítat se kolem mne a jaksi se z toho stala...víra jako taková. Něco z ní vypisuji do Deníku zavržené duše, která je vlastně spin-offem mých regulérních povídko-novelek. Pro případné zbloudilé zájemce, kteří nejsou líní číst, hodím odkaz.

Ne, že bych si chtěl dělat reklamu, prostě jen říkám, že je lepší věřit v něco, na ci přijdeme sami. Nechci kázat vodu a pít víno. A byli byste milí, kdybyste nezanechali bez povšimnutí novou anketu, která by se měla zobrazovat, pokud blog nějak nehapruje.

Zatím se mějte.

Jop a ten odkaz http://xerova-spalovna.wz.cz/mytologie.html (pardon za gramatické chyby a desing, a celé to chce trochu aktualizovat...povídky jsou řazené chronologicky, tedy poslední narůstá cca jednou do měsíce)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama