Předlohy od S. Kinga a jejich zpracování

6. listopadu 2013 v 15:19 | KayW |  Viděno bláznovýma očima
Tohle není recenze. Toto je ukázka mojí nasranosti vůči 80% filmařů, kteří mrví mistrovo dílo, nebo se snaží přinést do něj "něco nového."

Podle mého názoru, pokud někdo chce zpracovat něčí předlohu, neměl by tam cpát hafo vlastních motivů a zazdívat původní prvky děje (viz Kubrickovo přeceňované Osvícení). Jakožto kingofanatik jsem docela dost naštvaný, pokud vidím nějakou výraznou změnu v ději, nebo v postavách v porovnání s knihou. O tom bych mohl mluvit celé hodiny a z největší pravděpodobností o tom brzy udělám kanál na youtube. Ale co mne k tomu dovedlo. Na csfd se dnes objevila zpráva, že má být natočen film, podle Kingovy knihy Puls.

"Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů
6.11.2013
A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell(česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela dostat na filmová plátna. Teď je ale ten správný čas - úspěch Světové války Z ukázal, že áčková variace na tradiční zombie apokalypsu má šanci na docela solidní úspěch i u mainstreamového publika. John Cusack a Samuel L. Jackson, který si už spolu zahráli v kingovské adaptaci Pokoj 1408, tentokrát ztvární komiksového umělce a armádního důstojníka, snažící se uniknout z Bostonu poté, co záhadný puls proměnil každého majitele mobilního telefonu v tupou vraždící bestii. King si tentokrát nebude moct stěžovat na scénář, protože jej napsal osobně ve spolupráci s Adamem Allecou (Poslední dům nalevo). O režii se kdysi zajímal Eli Roth, ale ten je mimo hru, jeho náhradníkem je tvůrceParanormální aktivity 2 Tod Williams. Natáčení startuje v lednu.

Nemám ani tak nic proti obsazení. Cusack je super, Jackson to samé (a Pokoj 1408 se mi také líbil). Jééénže kámen úrazu je v rozmístění rolí. Jackson by správně neměl hrát armádního důstojníka proto, že v původním příběhu taková postava není. Zato by se úžasně hodil na roli "Prezidenta Harvardu", či "Otrhance", jak je nazýván hlavní mluvčí skupiny "telefoňáků". Dobrá, tato informace není ověřená. Ale v tomhle jsem prostě kus hnidopicha a vidím rudě.

Navzdory tomu, co tu píšu, nemohu říct, že by všechna zpracování, která si liší, byla špatná. Darabontova Mlha (i přes odlišný konec v porovnání s novelou), je awesome a drží se předlohy. Monstra jsou sice naddimenzovaná, ale to je vlastně takové plus. Zelená míle a Vykoupení z věznice Shawshank jsou také perly. Narozdíl od zmiňovaného Osvícení, které se sice lidem líbí, ale sám King ho považoval za špatné (paradoxem je, že spolupracoval na vlastní verzi, která takový úspěch neměla).
Stand by me, původní Carrie (nevím, jak ta nová), Mrtvá zóna, Temná půle, Svědectví, To (které je sice ošizené, ale vzhledem, k tomu, že kniha má přes 1000 stran se mu musí nechat, že se také drží předlohy a Tim Curry coby Pennywise je cápek) - to jsou filmy, které osobně považuji za ty povedené. Na pár detailů sice odbočují, ale v minimálním množství.
Zato novější verze Prokletí Salemu, Časožrouti, Řbitov zviřátek (i když ten mne spíše nudil, než že by byl vysloveně špatný) a Bag of Bones (pokud chcete vidět hysterického Brosnana) - to je spíše ztráta času.

Takže moje rada zní:

ČTĚTE!


Mimochodem: stroprocentně doporučuji Kingovu sérii Temná Věž. Osm dílů (7 + 1 dodatečný), několik komiksů, několik zrušených návrhů na film (žehnej tomu Gan). Úžasné čtení, krutý svět, který se rozhodně s nikým nemazlí. A hlavně v každé Kingově knize je vždycky nějaká návaznost k této sérii (Nespavost, Srdce v Atlantidě, Svědectví, Dračí oči...etc). Jen nesmíte být líní, protože to má skoro kolem 3000 stran celkově...tedy, víc.

Pro případné zbloudilce mám otázku: Znáte také nějaký film, jenž se vám nelíbil jen proto, že byl odlišný od předlohy? Pokud mám pokračovat v podobných tématech, nebo jste pro/proti vytvoření videí na toto téma, bylo by také fajn se ozvat. Předem děkuji za vaše kameny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama