Hranatost, nekonečno a tak dál

22. října 2013 v 16:27 | KayW |  Starosti budoucnostšťana
Zauvažujme...lidská historie a fantazie lidí samotných. Když si to přesypu z jedné dlaně do druhé vznikne mi jistý fakt. Osud lidstva je hranatost.

Ale to vlastně nemůžu tvrdit tak dojista. Lidé tvoří jen věci, na základě toho, co znají ze svého okolí. Tedy nemůžeme od většiny z nich očekávat moc abstrakcí, pokud se nevyskytuj někde jinde. Lidská mysl a fantazie je ovlivněna znalostí nejbližšího okolí. Ale k té hranatosti.
Lidé cyklicky prožívají období, kdy využívají jisté geometrické útvary. I dnes. Nenajdete moc věcí tvaru skvrny po rozprsklém banánu, které by se daly všeobecně využít. Začalo to hranami. Poté přišel vynález kola a věci se začaly zaoblovat. Přišel románský sloh. Kulatost, oblouky. Jak se to pomalu táhlo do gotiky, začalo opět přibývat hran. Vy ve vaší době, jste někde mezi. Využíváte zaoblených rohů více, než těch ostrých. Pak přijde dlouhé období kruhů. Jako v mé době. Tady už ale nejde moc o tvary jako o tělesa. Místní architekti se pokoušejí prosadit kulovité budovy, technika kulovatí. Příšernost. Zkoušel jsem vymyslet vlastní tvar, ale to zase bylo až moc hranaté. Jsem zkrátka ovlivněný. Dokud lidé neobjeví nové útvary a věci, kterými by se mohli inspirovat, zůstanou zaseklí na tomto mrtvém (cyklickém) bodu. Proč by nemohla být civilizace, která nezná čtverec? Ve vesmírném nekonečnu je to možné.
Nekonečno. Upřímně se přiznám, že mě z myšlenky, že je něco nekonečné, bolí hlava. Proto si představuji, že má vesmír tvar. Tvar skvrny po rozplesklém banánu, například. Den je pak mnohem hezčí, když víte, že jste něco v něčem, než myšlenka, že jste ztraceni na kousku skály uprostřed nekonečna.
PS.: V nepříčetnosti jsem nejspíš omylem vytvořil sérum na nesmrtelnost, ale v zápalu radosti jsem ho vylil do terária s šestnáctinohými pavouky, kteří mi pak ukradli časoprostorový rotoped. Prosím, pořádně vyluxujte pod svou postelí, a pokud na vás něco vyleze, modlete se k našemu pánu Koňžíši nebo Mluvící mušli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama